Máte plastová okna jen pár let a už vás zlobí? Víme, kde se stala chyba

Dům 29. prosince 2017 | 14:57 — Marie Drahá
Plastová okna má drtivá většina českých domácností. V barevném provedení jsou takřka k nerozeznání od dřevěných – a stojí v průměru o třetinu méně. Výrobci tvrdí, že při správném zacházení vydrží až padesát let. Výraz bezúdržbová však neznamená, že na okna nemusíme desítky let sáhnout.
Další 3 fotografie v galerii
Se správnou péčí zůstanou plastová okna krásná a funkční desítky let / Shutterstock

Proč plastová okna doma máme? Kromě ceny pro ně hraje fakt, že izolují zvukově i tepelně lépe než dřevěná. Právě tento benefit se však může stát časem nevýhodou. Plast totiž na rozdíl od dřeva nepracuje a nedýchá. Je proto nutné pravidelně větrat. Nemusí se natírat, ale minimálně jednou za půl roku bychom mu péči věnovat měli. Pokud máte doma okna jen několik let a nefungují tak, jak by podle vás měly, přijďte problému na kloub.

1. Škrábance nebo poleptaný rám

Pokud jste si převzali plastová okna od montážních techniků v pořádku, zřejmě jste si nevzhledné drážky nebo změnu zbarvení rámu způsobili sami. Na vině mohla být rozpouštědla jako benzin nebo aceton, případně hrubší čisticí prášky. Všechny tyto přípravky totiž mohou povrchovou vrstvu rámu v okamžiku poškrábat nebo poleptat. Stejně tak drátěnka. Škrábance z povrchu plastových oken odstranit nejdou! S estetickými nedostatky se tak budete muset jednoduše smířit. Rozhodně se nesnažte plastové rámy natírat! Pěkný vzhled zajistíte oknům používáním běžných čisticích prostředků. V případě rámů jaru, na okna doporučujeme vodu s octem. Starší nečistoty na sklech zvládnou speciální čističe. Jak umýt špinavá skla i v zimě si přečtěte zde.

2. Klika jde těžko otáčet

Části kování se třením na sucho opotřebovávají. Jednou až dvakrát ročně je třeba je promazat. Pokud tak nečiníte, otvírání oken se stává namáhavějším. Při dlouhodobém stavu se může dokonce zaseknout! Na promazání použijte několik kapek silikonového oleje do mazacích otvorů na kování. Podle potřeby přitáhněte upevňovací šrouby jednotlivých částí kování. Nepoužívejte čistidla, která by narušila ochranu proti korozi.

3. Okna se špatně zavírají

Časem může dojít k tomu, že se začne rám více třít o křídlo okna, nebo se okna začnou hůř otvírat a zavírat. Pokud jste nezanedbali údržbu rámu a kování, je potřeba okno „seštelovat“. Buď si na to troufnete podle návodu sami, stačí imbusový klíč, anebo se obraťte na techniky výrobce. V rámci pozáručního servisu máte seřízení dokonce i několik let zdarma.

4. Neohebné těsnění

Pokud není pryžové těsnění na plastových oknech pružné, může za to fakt, že nemažete. Minimálně jednou ročně je nutné těsnění přetřít silikonovým olejem nebo glycerinem. Jeho velmi vysokou životnost tím ještě prodloužíte. Máte těsnění porušené nebo dokonce vytrhlé? Ihned se obraťte na servis výrobce. Vámi zvolené nevhodné těsnění nezajistí dobrou izolaci a může navíc okna i poškodit.

5. Neprůchodné otvory pro odtok

Odtokové otvory jsou vyfrézované z vnější strany okna a slouží, jak sám název napovídá, pro odtok dešťové vody. Ucpané však nemohou odvádět vodu, která tam nateče při dešti, a to by mohl být velký problém! Možná jsou usazeny prachem, nebo se tam zabydlel hmyz. Příčinou může být i stavební materiál, pokud jste malovali nebo přestavovali. Odtoky je třeba při mytí oken prohlédnout a uvolnit.

6. Rosení skel

Nedostatečně větráte! Řešením je opak. Doporučuje se větrat krátce, ale intenzivně, a to třikrát denně po dobu pěti až osmi minut. Tepelné ztráty tak budou minimální, dojde jen k výměně vzduchu. Rosení skel zabráníte i tím, že při vaření nezapomenete zapínat digestoř, a teplotu v interiéru nenecháte v zimě zajít pod 21 °C.

Bílá plastová okna mohou časem žloutnout. Zbarvení nijak nevyčistíte, degradovaný je totiž materiál, z nějž je rám vyroben. Příčinou může být nekvalitní výrobce nebo UV záření, pokud je budova extrémně vystavena slunci. Pokud jsou okna v záruce, máte právo je reklamovat. Renomovaní výrobci totiž používají při výrobě profilů stabilizátory, které zajistí rámům bílou barvu i za sto let. Výjimečně se může stát, že plast zkřehne a popraská třeba už po 15 nebo 20 letech. V tomto případě už se ale nápravy nedovoláte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvojice robotů ze sondy Hayabusa poslala na Zemi první fotografie z povrchu asteroidu

Nenechávejte na vaše kamínky sedat prach. Vyrobte si z nich...

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...