Francouzská okna jsou vrcholem elegance. Jak je zastínit, abychom si dopřáli i dostatek soukromí?

Dům 27. prosince 2017 | 09:21 — Marie Drahá
Díky francouzským oknům máme v domě spoustu světla. Jsou velká, hezká a všemi obdivovaná. Mají jednu velkou nevýhodu - nezajišťují zrovna dostatek soukromí. Lze si ho však jednoduše vytvořit. Pomocí závěsů, římských rolet i japonských stěn.
Další 3 fotografie v galerii
Francouzské okno uvítáte zejména při vstupu na balkon nebo terasu / Shutterstock

Záclony a žaluzie jsou nejlevnější variantou, která však neochrání před čumily, přímým světlem ani nočním osvětlením. Stylové a přitom zdobné jsou jednoduché průsvitné záclony bez dekoru, které dozdobí interiér. O ochranné funkci se však hovořit nedá. Podobně vypadají i barevné závěsy ze záclonových materiálů. Alternativou může být klasický závěs, který dodá místnosti jistou útulnost, a částečně svůj účel splní. Doplnit jej lze dekorativními úvazy. Oživí tvar a někdy také design francouzského okna. Nabídka je široká. Jak umýt okno i v zimě si můžete přečíst zde.

Žaluzie

Lamely lze vybírat z různých druhů i barev, horizontální i vertikální. K větším plochám se hodí spíše vertikální. Barvu je dobré sladit s interiérem. Rozhodnout se můžete pro žaluzie vnitřní nebo venkovní, v případě venkovních lamelů boxy přiznáte, nebo ne. Pozor na hliníkové žaluzie, které jsou sice nejlevnější a má je většina Čechů, ale navzdory stínění udržují v létě v domě hic.

Římské rolety

Vyrobit je lze i ze záclon, k dispozici jsou však stovky látek. Jejich výhodou je, že se hodí do klasických i moderních interiérů. Běžně jsou využívány nejen jako stínicí, ale také jako dekorativní prvek. Údržba rolet není složitá. Látka bývá k profilu přichycena suchým zipem, takže ji můžete jednoduše sejmout a vyprat, případně vyměnit.

Markýzy

Hodí se především u francouzských oken se vstupem na terasu nebo na balkon a jsou stylové. Pokud však máte navzdory velkému oknu v této části bytu nedostatek světla, markýzám se raději vyhněte. Interiér totiž zastíní skutečně dobře.

Japonské stěny

Velmi elegantní a moderní druh zastínění. Před jejich koupí a instalací však musíte myslet na to, kam zasouvat panely. K zakoupení jsou v nejrůznějších dekorech. Můžete je kombinovat také s horizontálními žaluziemi. Ideální v bílé barvě, které by nijak nerušily vzhled japonské stěny, již je potřeba nechat vyniknout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně...

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova....

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...