Až třetina českých nemovitostí trpí plísněmi. Poradíme, jak s nimi zatočit

Dům 14. listopadu 2017 | 18:17 — Anna Novotná
Ze statistiky inspektorů nemovitostí vyplývá, že plísně jsou v každé třetí nemovitosti! K překvapení odborníků se plísně vyskytovaly dokonce i v nízkoenergetických domech, kde by je čekal asi málokdo.
Další 4 fotografie v galerii
Plísně jsou v každé třetí nemovitosti / Shutterstock

Plísně se nejčastěji objevují v okolí konstrukce oken, v rozích místností, na stěnách u podlah, ale také za vestavěnými skříněmi či kuchyňskými linkami. Ačkoliv jsou v bytech plísně v určitém množství přítomné vždy, jejich míra nesmí přesáhnout povolenou mez.

Plísně kromě zdravotních rizik přinášejí také rizika finanční. Odborníci upozorňují, že na plísně je proto dobré myslet již při výběru nemovitosti a vybraný byt či dům řádně prověřit ještě před jeho koupí. Prodávající často plísně kryjí například novou výmalbou. Rozpoznat exponované místo pod nánosem barvy dokáže laik poměrně obtížně. Odborník ví, kde hledat kritická místa a pozná i výmalbou zamaskovanou plíseň, k dispozici má také speciální vlhkoměr, se kterým ložisko plísně pozná téměř jistě.

5 tipů, jak zamezit vzniku plísně

  • Opravit tepelné mosty
  • Účinně větrat, dodržovat manuál k novostavbě
  • Udržovat vlhkost interiéru kolem 50 %
  • Nezakrývat venkovní stěny nábytkem
  • Postižené omítky od plísní zbavit až po jejich zahubení

Plísně se podle inspektorů nemovitostí nacházejí i v nízkoenergetických domech, kde by je nikdo nečekal. Způsobit to může nevhodné provedení tepelné izolace, jejíž tloušťka bývá často naddimenzovaná, ovšem se špatně navrženými kritickými detaily. Lidé často podceňují také návrhy řízeného větrání vzduchu v místnostech.

Plísně se však nevyhýbají ani novostavbám. Mezi nejčastější skryté vady nemovitostí patří nenápadné tepelné mosty.

Pokud máte podezření na přítomnost plísní u vás doma, nejjednodušší je začít dobře a pravidelně větrat. V zimních měsících co dvě až tři hodiny na pět minut naplno otevřenými okny, nejlépe v celém bytě nebo domě najednou, nevhodné je naopak větrání ventilační polohou okna.

Pokud už plíseň zasáhla zdi, nejprve je potřeba ji odstranit vysušením, teprve potom přistoupit ke škrábání omítky či malby, při opačném postupu hrozí rozšíření spór do prostoru.

Zbavit se plísní však může být mnohem nákladnější, vždy záleží na příčině jejich vzniku. Pokud je potřeba nemovitost kvůli plísním složitěji rekonstruovat, náklady se mohou vyšplhat do statisíců. V takovém případě je vždy vhodné obrátit se na odborníky, a pokud je nemovitost stále v záruce, rozhodně včas zajistit její reklamaci.

Zlaté pravidlo proto zní: Ve svém domě či bytě plísně řešte hned, jakmile se objeví. Pokud máte podezření na nebezpečný detail a zdroj plísní při koupi nemovitosti, je možné toto riziko uvést do smlouvy s ustanovením podmínek konkrétní nápravy, pokud se vada objeví. Je to nejlepší obrana proti neférovým prodejcům. Pokud by se pak plísně objevily, měl by nový majitel páku na to, aby se domohl třeba i mimosoudního vyrovnání.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...