Voňavý a dezinfikovaný záchod téměř bez práce: Vyrobte si tyto účinné čistící tablety z jedlé sody

Dům 13. listopadu 2017 | 09:06 — Anna Novotná
Chcete mít záchod nejen voňavý, ale také čistý a dezinfikovaný a současně máte rádi životní prostředí a nechcete lít do záchoda toxické látky? Jedlá soda čistí a je výborným lapačem zápachu. V kombinaci s kyselinou citronovou vyčistí vaši toaletní mísu krásně doběla.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vyrobte si tyto účinné čistící tablety, které vyčistí vaši toaletní mísu krásně doběla / Shutterstock

Jelikož se nejedná o toxické látky, můžete jak do výroby, tak do následného čištění zapojit i děti. Toaletní tablety, které si sami vyrobíte, jsou jednoduchou a rychlou cestou, jak vyčistit vaši záchodovou mísu. Jednoduše vhodíte tabletu, která mísu vyčistí, do záchodu a případně dočistíte štětkou.

Potřebné ingredience

  • ½ hrníčku jedlé sody
  • ½ hrníčku kyseliny citronové
  • ½ hrníčku kukuřičného škrobu
  • voda v rozprašovači
  • větší uzavíratelný sáček nebo miska
  • 25 kapek esenciálního oleje (vyberte ten, který nejen voní, ale také dezinfikuje)
  • volitelně: potravinářské barvivo

Jak postupovat

1. Do uzavíratelného sáčku nasypte všechny suché ingredience, sáček uzavřete a protřepejte, aby se jeho obsah dokonale promíchal.
2. Otevřete sáček a stříkněte do něj 2-3x rozprašovačem vodu a opět sáček uzavřete. Vše v sáčku důkladně promíchejte, dokud se všechna voda nevstřebá. Opakujte několikrát, ale nepřežeňte to s vodou, jinak bude výsledná tableta drobivá a nebude držet pohromadě.
3. Vody je tak akorát ve chvíli, kdy zmáčknete sáček a směs zůstane pohromadě. Pokud jste někdy dělali klasický mačkaný americký koláč, konzistence by měla být asi taková. Pokud se sáček začne nafukovat a zdá se vám, že brzy exploduje, jednoduše upusťte trochu vzduchu.
4. Přidejte 25 kapek esenciálního oleje a znovu promíchejte. Oleje, které kromě vůně také dezinfikují: citronový, levandulový, tea tree, eukalyptový, rozmarýnový, nebo olej z máty peprné.
5. Jakmile dosáhnete správné konzistence, vytvořte tablety. Můžete je vytvarovat lžičkou a pokládat na pečící papír, nebo směs namačkat do formiček na led.
6. Nechte tablety vyschnout zhruba jeden nebo dva dny, dokud nebude všechna vlhkost ta tam. Zpočátku se vám mohou tablety jevit křehké, ale během následujících pár dní ztvrdnou.
7. Hotové a suché záchodové tablety uchovejte ve skleněné uzavíratelné lahvi, která nepropustí dovnitř žádný vzduch a případnou vlhkost.

Jak tablety používat

Jakmile nastane správný čas, vhoďte jednu tabletu do toaletní mísy, nebo poproste vaše dítě, aby to udělalo s vámi. Čištění si určitě užije, protože jakmile tableta spadne do vody, začne to v míse doslova vřít. Jestliže jste přidali i potravinářské barvivo, bude dítě maximálně unešeno.

Jakmile bublání a šumění ustane, stačí spláchnout a vaše toaleta je voňavá, čistá a dezinfikovaná. V případě, že i tak zůstanou v míse nějaké nečistoty, dočistěte je štětkou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

České krásky na českých horách: Kde si v zimě užívají Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová nebo Markéta Hrubešová?

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Zavřít reklamu