Kolaudace domu: Jaké dokumenty musíte obstarat a proč?

Dům 26. října 2017 | 08:56 — Anna Novotná
Kolaudace rodinného domu je časově i finančně velmi náročná záležitost, bohužel je ale pro české úřady a jejich potřeby nezbytně nutná, a tak budete muset vyčerpávající zařizování formalit tak jako tak zvládnout. Víte, co taková kolaudace domu obnáší? Jaké dokumenty musíte obstarat a proč?
Stavíte nový dům? Nebo jste ho konečně dostavěli? V tom případě je na řadě kolaudace / Shutterstock

Kolaudační souhlas vydává na žádost stavebníka (nebo jiné osoby, která má od stavebníka danou plnou moc) stavební úřad. Je vyžadován u všech typů budov, u nichž nemůže vlastník ovlivnit jejich budoucí užívání. Tím jsou míněny například zdravotní či kulturní střediska nebo také obytné domy s nájemními byty.  K užívání rodinného domu vám stačí tuto skutečnost jen oznámit, jak již bylo uvedeno výše. Protože se podle stavebního zákona jedná o stavbu, jejíž vlastnosti mohou budoucí uživatelé ovlivnit.

Postup při oznámení užívání nemovistori

K tomu, abyste bez obav oznámili úřadu, že se chystáte bydlet ve svém domě, potřebujete dát dohromady tyto dokumenty:

  • stavební deník
  • revizní zprávy o vyzkoušení bezchybnosti komínů a všech sítí
  • revizní zprávy o instalaci hromosvodu
  • zprávy o výsledcích tlakových zkoušek
  • projektová dokumentace (nebo projekt o skutečném dokončení stavby, pokud proběhly nějaké změny)
  • doklad o vodotěsnosti žumpy 

Na množství potřebných dokumentů mohou záviset například i vlastnosti pozemku, na kterém je nemovitost stavěna. Může se jednat o doklady o měření radonu a podobně.

Tyto všechny papíry dodáte na stavební úřad, který má od této doby třicetidenní lhůtu na vyřešení vaší žádosti. V průběhu této doby vás může navštívit úředník, který bude přímo na místě stavby zjišťovat, zda splňuje veškeré podmínky potřebné k jejímu trvalému užívání. V některých případech se může stát, že nemovitost nikdo z úřadu nenavštíví. Příklady z praxe však ukazují, že je to jen málo pravděpodobné a úřad většinou někoho na kontrolu pošle. O kladném vyřízení vaší žádosti se můžete dozvědět dvěma způsoby. Buď vám úřad zašle souhlas písemně, nebo vám  během třiceti dnů nedá vyrozumění o zákazu užívání.

V čem kolaudace rodinného domu spočívá?

Kolaudace rodinného domu vychází z kontroly všech technických nebo bezpečnostních a samozřejmě i nejnutnějších právních podmínek, za jejichž splnění může být stavba bez problémů obývána. Řeč není o drobných nedostatcích, které se dají ještě během zabydlování v pořádku vyladit, problémem by bylo jen případné ohrožení zdraví nebo dokonce života osob, které by danou nemovitost měly do budoucna trvale obývat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci na Zemi objevili miliardy tun diamantů. K fantastickému objevu dopomohla anomálie v nasbíraných datech

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...