Vánoční úklid trochu jinak: Vydezinfikujte perfektně svůj byt pomocí pěti přírodních prostředků

Dům 17. prosince 2017 | 19:50 — Anna Novotná
Chcete se zbavit zbytečných chemikálií, které nás denně obklopují a naučit se byt uklidit a vydezinfikovat stejně kvalitně, ale pomocí přírodních prostředků? Není to žádná věda! Pětici hlavních pomocníků má doma snad úplně každý.
Další 3 fotografie v galerii
Na úklid vám postačí pět přírodních ingrediencí, které určitě máte doma / Shutterstock

Podráždění, vyrážka nebo jen příliš suchá pokožka jsou běžným problémem. Netýkají se ovšem pouze alergiků a atopiků a dokonce ani obvykle nemají s alergií nic společného. Dost často je způsobují chemikálie, se kterými přicházíme denně do styku.

Dráždivých chemikálií existuje celá řada. Většinu z nich najdete doma, ať už jako složky nějakých přípravků. Atopici, kteří mají oslabenou ochrannou kožní bariéru, jsou pochopitelně k potížím s podrážděnou kůží náchylnější.

Do úklidu se však nemusíte pouštět jen s předraženými leštěnkami a zázračnými saponáty. Stejnou službu vám udělají přírodní pomocníci. Inspirujte se zkušenostmi našich babiček a uchráníte nejen svou pokožku, ale ušetříte navíc pěkných pár stovek!

Citron

 • Citronová šťáva dezinfikuje, provoní domov a navíc má neuvěřitelné bělící účinky, které využijete nejen v kuchyni. Už naše babičky věděli, že citron má blahodárný účinky nejen pro náš organismus.
 • Charakteristický nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením vymačkaného citronu - nejlépe do prostoru na příbory.
 • Citron vám pomůže vyčistit například spáry mezi kachličkami, nerezové vodovodní baterie, kuchyňské linky (kromě těch z umělého kamene), dřevěná prkénka, ale i zabarvený plast.
 • Skvrny od zeleniny a ovoce na plastovém prkénku odstraníte, když ho potřete olejem a pokapete citronovou šťávou. Chvíli necháte působit a opláchnete.
 • Zašpiněná okna můžete opláchnout přírodním mýdlem, rozmíchaným v horké vodě, kam můžete pro lepší odmaštění přidat také citronovou šťávu. Nakonec použijte ocet zředěný vodou.
 • Skvrny na nerezovém nádobí odstraníte citronovou šťávou nebo octem, pak nádoby vyleštěte suchým flanelem.

Tip: Chcete-li ještě účinnější citronový čistič, smíchejte šťávu s jemně mletou solí.

Ocet

 • Výborná dezinfekce, a navíc leštidlo i rozpouštědlo především starých a odolných usazenin.
 • Nalijte ho do ucpaného odpadu, nechte působit na usazeninách vodního kamene. Skvrny od rzi ve vaně nebo v umyvadle vyčistíte nádherně octovou vodou. S octem vyleštíte i okna nebo sklenice v myčce. 
 • Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene, když v ní přes noc necháte působit ocet, kterým zakryjete celou spirálu. Potom konvici vypláchněte horkou vodou a nechte převařit čistou vodu.
 • K osvěžení barvy starších koberců použijte hadřík či kartáček namočený v octové vodě, kterým koberec po předchozím vyluxování vyčistěte.
 • Starý zašlý koberec oživíte tak, že ho rovnoměrně posypete solí a necháte sůl den nebo dva zašlapat. Poté ji z koberce vyluxujete.

Tip: Rozmíchejte půl hrnku octa a čtvrt hrnku jedlé sody ve dvou litrech vody. Získáte tak univerzální čistící prostředek.

Jedlá soda nebo kypřící prášek

 • Při úklidu domácnosti můžete sáhnout i po kypřicím prášku. Už naše babičky věděly, že prášek do pečiva přidaný do klasického pracího prostředku pomůže vybělit prádlo. Nasypaný v misce a umístěný v ledničce zase pohltí pachy. Samotný prášek v sáčku skvěle pohlcuje zápach
 • Do misky s práškem přidejte jednu nebo dvě kapky éterického oleje a použijte jako pohlcovač zápachu na toaletě.
 • Při praní zase pomůže odstranit skvrny, navíc ještě vyčistí samotnou pračku.
 • Odpad dřezu vyčistíte, když do něj nasypete tři sáčky jedlé sody a pak zalijete horkou vodou s octem.

Tip: Čistící pastu ze sody vyrobíte smícháním s vodou v poměru jedna ku jedné. Pasta bělí a velmi dobře čistí nejrůznější skvrny.

Jedlá sůl

 • Ideálním pomocníkem při čištění domácnosti se může stát i kuchyňská sůl. Díky své struktuře může v domácnosti nahradit klasický písek na nádobí a poradí si s mastnotou. Pomůže vám při odstraňování nečistot z kachliček či nádobí. Pozor však na nádobí s nepřilnavými povrchy, aby nedošlo k jejich poškrábání.
 • Nechte ji, ať vysaje mastnotu z hrnců a pánví, ale také z dřevěného nábytku nebo dekorací. Stačí jen posypat, nechat působit a pak vyluxovat. Odstraní také připálené zbytky z žehlící plochy - horkou žehličkou přejeďte po vrstvě soli.

Oleje

 • Esenciální oleje pomáhají likvidovat bakterie a dodávají vůni, kuchyňské oleje zase ošetří dřevo.
 • Přidávejte je tam, kde chcete jít do hloubky. Dvě lžičky tea tree oil s vodou v rozprašovači vyčistí záchod, borovice ve zvlhčovači čistí vzduch třeba při onemocněních, levandule zase skvěle vydezinfikuje koupelnu nebo kuchyni.

Tip: Esenciální oleje dávkujte jen po kapkách. Jsou totiž velmi koncentrované. Jak jednoduše vyčistíte matrace, navíc s vůní a bez chemie jsme psali v článku zde.

Omezení kontaktu s dráždivou chemikálií vám jedině pomůže. Zkuste se jednou při úklidu vyhnout chemickým prostředkům a dejte přednost přírodním prostředkům, které jsou levnější a ekologičtější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Extrémní sonda Parker poslala zajímavou fotografii z blízkosti Slunce

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Zavřít reklamu