Lakování podlah: Dodržujte správný postup krok za krokem

Dům 23. listopadu 2017 | 14:46 — Anna Novotná
Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale může také zvýraznit její nedostatky a skvrny. Pokud začněte správně, snad i skončíte správně! Jinak by se mohlo stát, že budete začínat znovu.
Další 1 fotografie v galerii
Lakování podlahy probíhá v několika krocích / Shutterstock

To, že lak na podlaze zvýraznil skvrny a nedostatky bohužel zjistíte, až když je podlaha nalakovaná. Pak už není možné lokálně opravit, vybrousit, pouze místo s nehezkou skvrnou a znovu jej natřít. Nově nalakovaná plocha by byla zřetelně vidět a vám by, bohužel, nezbylo nic jiného, než začít od začátku.

Tomu se můžeme vyhnout volbou vhodných prostředků  pro povrchovou úpravu podlah a jejich správným používáním. Nejprve si smíchejte lak a nechte jej na několik minut po zamíchání odstát.

Základní lak

V první fázi budete nanášet základní lak. Nejprve lakujte kraje místnosti. Na lakování využijte klasický váleček, případně pak štětec. Váleček před každým použitím namočte do nádoby s lakem a rovnoměrně s jeho pomocí lak nanášejte na podlahu, ideálně kolmým směrem na vlákna dřeva. S válečkem příliš nemanipulujte, roztírání laku musí být co nejrovnoměrnější.

Po každém dalším namočení válečku začněte lakovat v místě, kde jste před tím skončili tak, aby došlo k plynulému překrytí a přechodu a lak tak vytvořil souvislou vrstvu.

Po natření celé podlahy nechte základní lak důkladně vyschnout, a to po dobu zhruba dvou až tří hodin v závislosti na zvoleném přípravku. O době vysychání se dozvíte přímo na obalu a v návodu použitého laku. 

Po zaschnutí základního laku podlahu přebruste jemným brusným papírem a znovu ji důkladně vysajte od prachu. Je možné ji také vytřít.

Finální nátěr

Jakmile máte podlahu upravenou, začněte stejným způsobem nanášet konečný lak, a to ve dvou či třech vrstvách. Po dokončení aplikaci je potřeba na podlahu nějaký čas nestoupat, dokud lak dokonale nezaschne. To potrvá přibližně 8 – 10 hodin.

Jak dlouho to potrvá?

Celá práce, tedy od počáteční úpravy podlahy, přes nanesení základního nátěru až po finální nátěr a jeho zaschnutí, zabere kolem 12 hodin. Dále je nutné vzít v potaz, že na čerstvě nalakovanou a zaschnutou podlahu není vhodné ihned stavět nábytek. S tím vyčkejte minimálně jeden den. Stručně řečeno, na nalakování podlahy si ponechte celý víkend.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...