Luxus v podobě kožené sedačky

Dům 27. srpna 2017 | 08:50 — Simona Hrušková
Každý má jinou představu o tom, co je luxusní a stylové. Kvalitní kožená pohovka je ale věc, která pro většinu lidí oba tyto pojmy spojuje.
Další 1 fotografie v galerii
Kůže jako potahový materiál se používá jen pro skutečně luxusní sedačky. / Shutterstock

Nejdelší životnost a nejluxusnější vzhled nabízí kožené pohovky. Kvalitní kůže, precizní zpracování a moderní barvy jsou jejich největší devizou. Ať už má kožená pohovka moderní design nebo rustikální vzhled, bude vždy ozdobou vašeho pokoje.

Jakou vybrat koženou sedačku?

Prvotní otázkou bude především design nábytku, který velkým množstvím variant dává možnosti jak historicky, tak moderně zaměřenému interiéru. Základní pravidlo umístění nábytku doporučuje především umístění v prostoru v dostatečné vzdálenosti od topidla i od okna, kterým by mohlo pronikat přímé světlo a lehce měnit barevnost.

Nejvyšší komfort představují Anilínové usně
Pokud budeme hledat nejatraktivnější variantu, ceněnou pro příjemný povrch měkký na omak, pak nejluxusnější možnost představují právě anilínové usně. Maximálně zachovávají autentický přírodní vzhled s již zmiňovanými charakteristickými znaky. Finální povrchovou úpravou bývá pouze vosk, který usni umožňuje dýchat. Cenou za tuto nádheru je ale nutnost zvýšené péče.

Nubuky a Velury
Podobným postupem výroby prochází i tento druh usní, které jsou ale v závěrečné fázi broušeny z lícové (nubuky) nebo rubové strany (velury). Touto úpravou získáváme sametově hladký povrch, o který opět musíme patřičně pečovat. Odměnou nám bude přirozená patina s přechodem až do atraktivního matného lesku. 

Semianilínové usně už obsahují i malé množství pigmentu, který se dodává při probarvování a zaručuje stejnoměrnější vzhled. Výhodu představuje i vyšší odolnost a stálost díky povrchové úpravě. 

Pigmentované usně charakterizuje závěrečná aplikace pigmentové barvy s vynikajícím krycím účinkem. Vzniká tak jednolitá struktura povrchu. Další vlastnosti ovlivňuje množství nánosu barvy. Ovlivněna je zejména měkkost na omak, ale velice pozitivní vliv zaznamenáme i v odolnosti usně proti ušpinění. Právě proto se pigmentované usně řadí k nejoblíbenějším a pro většinu zákazníků nejpraktičtějším, s nejnižší náročností na údržbu.

Děti a zvířata vítány!

Kožený nábytek opatřený několika vrstvami impregnace nabízí všechny vlastnosti, které od něj očekáváme - tedy kromě krásy také dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Ochranné vrstvy, kterými je ošetřen, sice nejsou na první pohled ani dotyk patrné, ale dokážou zpomalovat stárnutí kůže a chrání ji před nečistotami, poničením, zabraňují okamžitému vsáknutí tekutin a podobně. Z kůže tak vzniká nábytek ideální do každé rodiny s dětmi, domácí zvířata nevyjímaje.

Platí, že čím více ochranných vrstev nábytek má, tím je povrch odolnější a výrobek samozřejmě dražší. Setkat se dokonce můžeme i s označením „vhodný pro alergiky". Několik impregnací totiž dokáže zabránit tomu, aby se prach a další nečistoty dostaly dovnitř do čalounění.

Ovšem pozor - všeho moc škodí. A to platí i o počtu impregnačních vrstev. Nábytek, který jich má hodně, je sice velmi odolný, ale také nemusí být tak příjemný na dotek a hlavně ztrácí prodyšnost.

Druhý typ koženého nábytku - naturální - je bez jakékoli povrchové úpravy. Přesto to neškodí. Používáním se na povrchu vytvoří ochranný povlak, který nábytek chrání, a také patina. Ta dodává křeslům a pohovkám na kráse a originalitě a právě kvůli ní si majitelé tento typ nábytku pořizují.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci na Zemi objevili miliardy tun diamantů. K fantastickému objevu dopomohla anomálie v nasbíraných datech

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...