Trocha exotiky do vašeho obydlí

Dům 06. srpna 2017 | 01:56 — Simona Hrušková
Pokud je místnost dostatečně velká a světlá, má stabilní teplotu a vlhkost vzduchu, je ideální pro umístění vzrostlejších druhů pokojových rostlin. A ty zásadně ovlivní celkový dojem z prostoru.
Monstera je stále zelená rostlina původem ze Střední a Jižní Ameriky, kde v tropických deštných pralesech roste jako liána. / Internet

Velkým, minimalisticky zařízeným místnostem svědčí gigantická zeleň v dominantním květináči. Mohutné rostliny bývají díky odpařování vody z listů skvělými regulátory mikroklimatu, a navíc slouží i jako lapače prachu.

Kam s nimi

Ve velkých místnostech mají tyto rostliny optimální podmínky pro růst do výšky i šířky. Velkoformátovému květináči to, nejenom z důvodu větší stability, nejlépe svědčí přímo na podlaze. Rostliny mohou dokonce pomoci při zařizování anebo členění místností – mohou se z nich stát přirozené zelené příčky, hodí se do nevzhledných, těžko řešitelných koutů.

Pozor je třeba dát, jestliže s vámi v domácnosti žijí malé děti nebo domácí mazlíčkové. Při hře může hrozit, že na sebe těžký květináč zvrhnou. Pokud jsou vzrostlé květiny umístěny v těsné blízkosti okna, mohou znesnadnit přístup světla do interiéru. 

Monstera deliciosa

Monstery jsou jedovaté, jejich tkáně obsahují jehličkovitě drásavé krystaly šťavelanu vápenatého. Plody, dužnaté bobule, jsou naopak jedlé, velmi chutné a místně patří k důležitým druhům ovoce Střední Ameriky. Z kořenů se pletou hrubší koše na dopravu zeleniny. Většina monster roste v oblastech s teplotou celoročně nad 20 °C. Jako substrát postačí směs pro pokojové rostliny a větší nádoba, vhodná je tyč nebo konstrukce, k níž se liána vyvazuje. Odřezávání vzdušných kořenů je samozřejmě škodlivé, mají se navést k povrchu substrátu, v němž zakoření. Světlo je nejlepší rozptýlené, tedy lehký polostín, mladé rostliny ale snášejí i hlubší zastínění. Zaléváme dostatečně po celý rok.

Monstera je liána, za příznivých podmínek, především v zimních zahradách dosahuje 3 až 5 m výšky. Má velké temně zelené listy s průměrem až 0,5 m. Mladé rostliny mají celistvé listy srdcovitého tvaru,efektní velké bílé nebo žluté plochy na obřích dlanitých listech poté se postupem času mění, stávají se zpeřenými a proděravělými. Kvete bílým květem. Po květu se tvoří plod klas s kyselo sladkými bobulemi s vůní ananasu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...