Malování zakouřených místností je náročné! Poradíme, jak docílit nejlepšího výsledku

Dům 01. října 2017 | 13:36 — Anna Novotná
Výmalba interiéru, ve kterém potřebujete zakrýt stopy a skvrny způsobené kouřem, sazemi nebo nikotinem je vždy náročná. Bohužel kouř proniká skrz malbu, takže pouhé přemalování skvrn problém dlouhodobě nevyřeší. Důležitý je především výběr správného materiálu.
Další 1 fotografie v galerii
Musíte použít materiál, určený na malování zakouřených místností / Shutterstock

Malování zakouřených a mastných místností je někdy dost náročné. Není ovšem vždy nutné odstranit starou malbu. Pokud není potřeba škrábat, škrábat nemusíte. I když oškrábete malbu, nikotin i mastnota stejně zůstanou v omítce.

V případě, že stávající nátěr je omyvatelný pak stačí stěnu omýt mýdlovou vodou a nechat dobře vyschnout.

V dalším kroku je potřeba povrch ošetřit hloubkovou penetrací, která mimo jiné zamezí prostupování skvrn z podkladu do nátěru. Opět je potřeba nechat stěnu pořádně vyschnout.

Důležitý je pak výběr sjednocovacího nátěru. Když budeme na zakouřenou a mastnou stěnu malovat bílou klihovou nebo disperzní barvou, nikotin i mastnota stejně proniknou na povrch a nátěr bude žlutý a flekatý a je jedno, jestli jste malovali na starou malbu nebo oškrábanou omítku. Je to vlastně stejné, jako kdyby ste špinavou podlahu namočili vodou. Voda by vyschla, ale špína by zůstala.

Proto musíte použít materiál, určený na malování zakouřených místností. Většina výrobců takové nátěry nabízí. Tyto výrobky jsou na bázi vápna a velmi dobře ničí veškeré bakterie a neutralizují mastnotu. Je ale nutné tyto přípravky nechat schnout 24 hodin, tedy celý den a přitom dostatečně větrat. Při opravdu velké kontaminaci nikotinu je třeba provést i více nátěrů.

Potom můžete normálně provádět klihový nebo disperzní nátěr. V případě, že by se vám ještě nějaké ty skvrny oběvovyly, Natřete celou místnost penetračním nátěrem a poté proveďte další dva nátěry.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci na Zemi objevili miliardy tun diamantů. K fantastickému objevu dopomohla anomálie v nasbíraných datech

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...