Ovocné stromky v květináčích můžete pěstovat i na balkóně. Jak si zajistíte co nejlepší úrodu?

Dům 22. června 2017 | 14:34 — Anna Novotná
Čerstvě utržené ovoce z vlastní zahrady nic nenahradí – nádherně voní i chutná a pohled na zralé plody vás naplní pýchou, že jste je dokázali vypěstovat. Ovocné stromy navíc každoročně přinesou do vaší zahrady kouzlo rozkvetlého jara.
Další 2 fotografie v galerii
I vy můžete pěstovat vlastní ovoce / Shutterstock

To, že v nádobě lze pěstovat prakticky jakoukoliv rostlinu, vás už jistě napadlo při pohledu na bonsaje, které dokáží v omezených podmínkách nejen růst a kvést, ale dávat i miniaturní plody. Toto pěstitelské odvětví je však především záležitostí estetickou, a pokud vám více záleží na úrodě, bude se pěstování zakrslých ovocných stromků v nádobách řídit trochu jinými zákonitostmi.

Nedisponujete-li ani nejmenší zahrádkou, nemusíte být o chutné letní ovoce ochuzeni. K dostání jsou ministromky a keře, které rostou v květináči na balkoně či terase. Jsou esteticky přitažlivé. Samozřejmě se počtem plodů nemohou zahradním stromkům vyrovnat, ale doma vypěstované ovoce jistě potěší oko i jazyk. Dokonce se prodávají plazivé rostliny (například jahody) či převislé. Můžete plody sbírat přímo ze závěsného truhlíku. Vybrat si můžete z klasických rostlin, jako jsou hrušně, jabloně, třešně, slivoně a švestky, nebo z těch exotičtějších, například kiwi nebo malé melouny. Aby stromky plodily, musí být buď samosprašné (což je téměř pravidlem u moderních balkónových dřevin) nebo mít do páru opylovače. Opylovač může být i strom z vedlejší zahrady, samozřejmě stejného druhu.

Jak si zajistíte co nejlepší úrodu

Samozřejmě nemůžete počítat, že vám byť i několik stromečků v květináči přinese hojnou úrodu, která zajistí rodině přísun vitaminů po celou zimu. Zákrsky přináší na balkony a terasy něco netradičního, ozdobného, ale zároveň při dobrých pěstebních podmínkách i něco dobrého a zdravého

Určitě v tom, že si rády utrhnou z malého stromku jablíčko nebo broskev vaše děti, není reklama obchodníků klamavá. Takový malý stromek je pro děti něco jako živá hračka a spíš je na konzumaci vitaminů naláká.

Jak tedy zajistit co nejlepší úrodu, kdy je ovoce s ohledem na velikost stromku hodně, je velké, chutné, prostě se nijak neliší od toho, co vyroste na normálně velkém stromě v zahrádce nebo ovocném sadu?

Základem jsou dvě pravidla:

  • Pro snadnější získání plodů volte samosprašné neboli samoopylující odrůdy. 
  • Stromky vysazujte nejlépe ještě před vyrašením, tedy v březnu až dubnu nebo po skončení vegetačního období v říjnu. Přes léto si tedy můžete vše připravit a v říjnu se do toho pustit!

Nároky na prostor a světlo

Zákrsky ovocných stromů dorůstají v průměru výšky jeden a půl až dva metry. Podle druhu však mají různě širokou korunu. Nejméně prostoru vyžadují už zmiňované baleríny, jejichž koruny často nepřesahují šířku nádoby.

Jsou však i velmi košaté odrůdy, o nichž by se dalo říct, že jsou jak dlouhé, tak široké, tedy mají schopnost se rozrůst až do šířky dvou metrů. Všechny zakrsle rostoucí ovocné dřeviny vyžadují slunné stanoviště.

Nádoby a zemina

I když se jedná o zakrslé stromky, budou potřebovat pro zdárný růst větší nádobu. Jako minimum doporučují pěstitelé dvacetilitrovou nádobu. Materiál by se neměl příliš zahřívat, tudíž nejsou vhodné tmavé barvy, ideální není ani plech. Velmi důležité je zajistit odtok přebytečné vody. Pro pěstování se hodí velmi kvalitní a výživná zem, doporučuje se směs z jedné části zahradní zeminy a jedné části rašeliny.

Zálivka a hnojení

Zálivka se musí řídit počasím a také tím, jestli bude stromek krytý před deštěm či nikoliv. V suchém letním období je třeba stromek zalít minimálně třikrát týdně, ale lépe je se řídit vyschlostí zeminy a zalévat podle toho, oč si stromek řekne.

Ke hnojení jsou vhodná plná vícesložková hnojiva (například Cererit hobby). Hnojení provádějte raději slabšími dávkami, zhruba polovičními, než je běžné, ale o to častěji. Nejlépe jednou týdně, a to od vyrašení až do doby zrání ovoce, zpravidla do počátku srpna či září.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za divočinou nemusíte cestovat přes půl světa. Na vlastní kůži ji zažijete i v Čechách

Za divočinou nemusíte cestovat přes půl světa. Na vlastní...

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Zavřít reklamu