Jak se zbavit mravenců v domě

Dům 07. května 2020 | 14:00 — Anna Novotná
Přípravky z obchodů jsou plné chemických látek, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. A jejich účinnost na obtížný hmyz není vždy taková, jakou bychom si přáli. Přitom skutečně účinné pomocníky máme blíž, než tušíme.
Další 3 fotografie v galerii
Zkuste vyhlásit mravencům válku přírodními prostředky / Depositphotos

Mravenci v domě či bytě jsou vždy nevítanými návštěvníky a přesvědčit je, aby se přestěhovali jinam, vyžaduje často velké úsilí. Nutno také podotknout, že vůči běžně dostupným chemickým přípravkům se postupně stávají odolnými. Tudíž v konečném efektu vlastně jen vyhazujeme „peníze z okna“.

Což takhle zkusit příště vyhlásit mravencům válku přírodními prostředky? A až se jich zbavíte, nezapomeňte na prevenci. Protože tyhle drobné potvory mají silně vyvinutý čich. Když jim to u vás nebude vonět, nebudou mít chuť obcházet vaše obydlí nebo se k vám dokonce stěhovat.

1. Bylinných repelentů roste v přírodě celá řada

Už jste někdy slyšeli o bylině jménem mochna husí? Bylinných repelentů roste v přírodě celá řada, ale zvláště tato jedna dokáže s mravenci pěkně zatočit. Odolat jí dokáží jedině faraóni. Proti těm se můžete zase pustit do boje s hřebíčkem, ideálně ve formě éterického oleje. Nakapejte několik kapek na silnější papír nebo ještě lépe na neglazovanou keramiku (v žádném případě však ne na podlahu, mohl by zanechat tmavé skvrny) a dejte do míst, kde mají mravenci své cestičky.

Ručíme vám za to, že se odstěhují velmi rychle. Hřebíček jim totiž pořádně smrdí. Z dalších repelentních bylin je možné využít mátu, libeček, levanduli, rozmarýn, tymián nebo bazalku. V případě éterických olejů můžete sáhnout krom bazalky, máty, levandule a tymiánu ještě po silných bojovnících proti mravencům, jako jsou tea tree, vetyver nebo citronella.

2. Jablečný ocet, pudr a okurky

Zní to jako strašná kombinace? Nenechejte se mýlit. Je dokonalá! Mravenci nenávidí pach octa, zejména jablečného. Vadit jim bude i pudr, případně nadrobená křída v jejich cestičkách a pokud po celé kuchyni pak budou rozmístěné plátky okurek nebo alespoň slupky z nich, přestane být pro ně vaše obydlí místem, kde se cítí dobře.

3. Nachystejte návnadu

Dobře, nebude tak úplně přírodní, ale funguje zaručeně. Připravte si arašídové máslo, obyčejnou želatinu a kyselinu boritou. Poměr je jednoduchý 3 : 2 : 1 – tedy tři díly arašídového másla, 2 díly želatiny a 1 díl kyseliny borité. Smíchejte a trochu návnady položte na kousek silnějšího papíru a uložte do míst, kde se mravenci objevují nejčastěji. Nutno však upozornit, aby návnadu jedli pouze mravenci, nikoliv vaši domácí mazlíčci nebo malé děti.

Babské rady 

  • Na okně pěstujte aromatické repelentní byliny, jako je máta, majoránka, levandule, bazalka či rozmarýn. Bude jim to tak nepříjemné, že k oknu se ani nepřiblíží.
  • Máte-li dům a pod okny záhon, zasaďte tam cibuli a česnek, těm se vyhýbají jako čert kříži.
  • Dveře a okna potřete roztokem horké slané vody a jedlé sody nebo prášku do pečiva. Případně přidejte i jednu kapku mátového éterického oleje.
  • Pokud jim do cesty nasypete kvasnice s cukrem nebo medem, bude sladká směs brzy osypaná mravenci. Ti však po ochutnání velmi rychle uhynou.
  • Do jejich cestičky vymáčkněte trochu zubní pastu, tu neskousnou.

Vyrobte si domácí repelent (nejen) proti mravencům

Ve chvíli, kdy se u vás doma objeví mravenci či jiný obtížný hmyz, je nejvyšší čas přichystat si vlastnoručně vyrobenou účinnou zbraň. Do misky či jiné nádoby vložte cca 15 – 20 kusů hřebíčků, zalijte teplou vodou, přiklopte pokličkou a nechte 24 hodin louhovat. Misku pak položte kdekoliv v místnosti, ideálně však poblíž oken a dveří.

Veškerý hmyz, který ucítí silnou hřebíčkovou vůni, se okamžitě otočí k vašemu domu či bytu zády a zmizí. Důležité je však vědět, že hřebíčky musejí být stále ponořené. Vodu je proto nutné doplňovat nebo obměňovat. Jednou za měsíc bychom pak měli ve vodě vylouhovat i nové, čerstvé hřebíčky. Směs je možné ještě zesílit přidáním kolečka citronu. Hřebíčková voda funguje nejen jako okamžitá pomoc, ale i jako účinná prevence proti obtížnému hmyzu. Psali jsme také: Jak se zbavit nežádoucích živočichů v zahradě? Housenky i slimáci mohou během pár dnů zlikvidovat úrodu

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kácení Amazonského pralesa může způsobit další pandemii. Je totiž doslova zamořen nejrůznějšími viry

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu