Při výběru sedačky se zaměřte i na potahovou látku. Kvalitu poznáte podle několika ukazatelů

Dům 07. dubna 2020 | 09:02 — Helena Malá
Při výběru sedačky je nutné vzít v potaz nejen její rozměry a celkový design. Vyplatí se zaměřit také na potahovou látku. Žádný jiný materiál totiž není co do vzhledu a vlastností tak různorodý jako látka.
Další 3 fotografie v galerii
Při výběru sedací soupravy věnujte pozornost i potahovému materiálu / Depositphotos

Pro výběr potahu sedačky hraje klíčovou roli design a vhodnost ke každodennímu použití. Zatímco někteří vybírají především podle barvy a vzoru, aby se jejich gauč perfektně hodil k dalšímu vybavení, pro jiné je při výběru na prvním místě odolnost a životnost materiálu.

Sedací souprava může mít různou potahovou látku od žakáru přes žinylku až po alcantaru. Abyste se mohli opravdu seriózně rozhodnout, měli byste vědět, jaké vlastnosti vypovídají o kvalitě látky a jak se od sebe jednotlivé druhy látek na křesla a sedačky odlišují. Obecně se dá říct, že u látky určuje jakost odolnost vůči oděrru, stálost na světle a stálobarevnost v otěru.

Odolnost vůči oděru

Nejdůležitějším znakem kvality látky je otěruvzdornost. Označuje stupeň odolnosti potahu a měla by být alespoň mezi 10 000 a 15 000 cykly, aby látka zvládla běžný každodenní provoz.

Stálost na světle

Stálost na světle popisuje barevnou konstantnost při delším světelném působení. Měří se na škále od 1 do 8, kde 8 znamená vynikající stálost a 1 znamená velmi malou stálost. Pro čalouněný nábytek je dostačující hodnota 4.

Stálobarevnost v otěru

Stálobarevnost v otěru vypovídá o tom, jak odolné jsou barvy potahu proti obarvení od dalších textilií, například džínoviny. Čím vyšší stálobarevnost v otěru je, tím je barva potahu odolnější. Dobré jsou hodnoty mezi 3 a 4.

Žakár či žinylka

Jedním z hojně využívaných materiálů na potah sedačky je tkanina. Je moderní a všestranná. Široká paleta vzorů a různé techniky tkaní dělají tkaninu prvotřídním materiálem na potahy. Ať krásný žakár nebo na dotyk velmi příjemná žinylka: každý druh tkaniny má svoje přednosti. Kvalita látky při tom může být velmi různorodá. Dbejte proto vždy na vlastnosti látky. Zpravidla jsou tkaniny silné a dají se snadno impregnovat, tudíž dobře odpuzují nečistoty.

Výhodou je, že lze vybrat tkaninu levnou i luxusní, záleží tedy na vašich finančních možnostech. Pozitivní také je, že tkanina nabízí různé vzory a techniky tkaní, každý si tedy přijde na své. U hrubších tkanin ale dejte pozor na možnou tvorbu žmolků. Pokud máte v domácnosti děti nebo domácí zvířata, mějte se na pozoru - vlákna se totiž dají snadno vytáhnout.

Velur

Pro velur neboli semiš je typický jeho hebký a měkký povrch. Jedná se o materiál, který je silnější, odolnější a snadnější na údržbu než běžné tkaniny – což jsou především v domácnostech s dětmi a zvířaty rozhodně plusové body. Jako potah na nábytek se velur považuje za klasický a dostupný.

Lidé si velur oblíbili pro jeho sametový povrch. Jde navíc o látku silnou, odolnou a snadnou na údržbu. Materiál je k dostání v klasických vzorech a barvách.

Mikrovlákno

Mikrovlákno je atraktivní a vyniká dlouhou životností. Tento materiál je příjemný na dotyk, měkký, snadno se udržuje a odolává nečistotám. Dalšími výhodami mikrovlákna jsou jeho prodyšnost a stálost na světle. Vzhled kvalitního mikrovlákna jako alcantara připomíná kůži z divočiny – a také po čase získává typickou patinu, jaká se vytváří na kůži.

Jde o nejčastěji užívaný druh vláken pro čalouněný nábytek. Materiál je ideální pro rodiny s dětmi a domácnosti se zvířaty. Jeho nespornou výhodou je velmi snadná péče, pevnost a odolnost proti nečistotám. Má elegantní vzhled. O tom, jak si vyrobit vlastní čističe na fleky na sedačce, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu