Čisticí prostředky do domácnosti mohou způsobit vážné poškození zdraví

Dům 08. března 2020 | 09:51 — Helena Malá
Téměř v žádné domácnosti nechybí nejrůznější čisticí a dezinfekční prostředky, lepidla či ředidla. Pro čistou domácnost jsou to nezbytní pomocníci, ale je potřeba myslet na to, že i nejběžnější domácí přípravky mohou být velmi nebezpečné a mohou způsobit vážné poškození zdraví. Při manipulaci a skladování buďte proto obezřetní.
Další 3 fotografie v galerii
V každé domácnosti je alespoň několik kusů čisticích prostředků / Depositphotos

V první řadě je velmi důležité dodržovat bezpečnostní zásady už při samotném skladování. Vždy se ujistěte, že prostředky jsou umístěny mimo dosah dětí a domácích zvířat. Ideálním řešením jsou uzamykatelné skříňky na různé mechanické zámky nebo na klíček. V nejlepším případě jsou skříňky ještě umístěny na místě, kam nedosáhnou děti. Avšak zároveň myslete na to, že k nim musíte mít bezpečný přístup. Neopatrné šmátrání ve vysokých patrech může láhev převrhnout a úraz může být na světě. Pohodlnější a bezpečnější manipulaci si zajistíte tím, že prostředky dáte do krabice.

Nejčastější nebezpečné látky v domácnosti:

• Kyselina octová - její 4% až 8% roztok je používán jako kuchyňský ocet; i v této nízké koncentraci může po vniknutí do oka způsobit trvalé poškození.
• Peroxid vodíku - žíravá látka sloužící k dezinfekci.
• Chlornan sodný - v domácnosti je využíván k čištění odpadů.
• Kyselina chlorovodíková - tuto žíravou látku najdete jako přísadu čističů WC, může způsobit vážné poleptání.

Přípravky je nutné uchovávat pouze v originálních obalech. Zásadně se vyvarujte toho, že je přelijete do nádoby, kde dříve byl nějaký nápoj nebo potravina. Hrozí velké nebezpečí záměny, jak u dospělých lidí, tak u malých dětí, které může mít za následek úrazy s chemikáliemi a trávicím traktem.

Ruku v ruce s tím jde pravidlo neskladovat chemické prostředky na jednom místě společně s potravinami. Pokud je to možné, při hledání místa ke skladování se vyhněte kuchyni. Při manipulaci dodržujte návody k použití, používejte předepsané ochranné pomůcky a nakupujte přípravky s ochranným uzávěrem, které záměrně znesnadní otevření víčka. Psali jsme také: Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na pár korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu