Ocet je levný, ekologický a všestranný pomocník v domácnosti. Naučte se jej využít

Dům 18. prosince 2019 | 16:31 — Anna Novotná
Ocet snad nechybí v žádné domácnosti. Naučte se ale tento osmiprocentní vodný roztok kyseliny octové využít i jinak než při vaření. Možná budete zírat, co všechno ocet v domácnosti dokáže. Máme pro vás 10 neotřelých způsobů jeho využití.
Další 3 fotografie v galerii
Ocet má v domácnosti obrovské využití, nebojte se ho zapojit do úklidu / Depositphotos

Ocet jako čisticí prostředek využívají lidé po tisíciletí, dnes na něj pod návalem nepřeberného množství chemických přípravků z obchodů a reklam často zapomínáme.

Ocet je ekologicky nezávadný a má široké spektrum použití. Obzvláště v situacích, kdy je potřeba odstraňovat vodní kámen, by měl být ocet volbou číslo jedna. Úklid domácnosti s pomocí octa navíc nijak zvlášť nezatíží vaši peněženku. Podívejte se na několik našich tipů, jak jej využít.

1. Odstranění vodního kamene a usazené špíny

  • Čištění rychlovarné konvice: Pokud potřebujete vyčistit rychlovarnou kovici, nalijte do ní menší množství octa a nechejte působit přes noc. Rychlejší variantou je konvici s octem spustit a nechat zahřát až k varu, následně počkat na vychladnutí a je vyčištěno.  Po dokončení konvici důkladně vypláchněte vodou. 
  • Ocet vyčistí pračku: K důkladnému vyčištění jsou potřeba alespoň 4 litry běžného octa, které nalijete do bubnu pračky a pak už jen zapnete naprázdno program s nejvyšší teplotou, pomáhá také odstranit případný zápach vycházející z pračky. Octem vyčistíte nejen pračku a můžete jej použít také místo aviváže.
  • Ocet vyčistí i usazeniny vodního kamene v koupelně a kuchyni: Pokud vás trápí usazeniny na koupelnové baterii, obkladech, vaně nebo sprchových dveřích, použite ocet.
  • Ocet na čištění toalety: Při větším čištění nalijte litr octa do mísy a nechejte působit přes noc, ocet aplikujte i na stěny mísy a pod její okraj, při běžném čištění si pak vystačíte s menším množstvím octa.

2. Ucpané umývadlo

Pokud se vám doma ucpalo umývadlo nebo dřez a máte po ruce ocet a sodu, je po problému. Nejprve do odtoku nasypte 1/2 šálku jedlé sody a následně 1/2 šálku octa. Jakmile směs přestane pěnit, vypláchněte umývadlo horkou vodou.

3. Otravný hmyz

Trápí vás mravenci či otravné vinné mušky? Nalejte do sklenice ocet, zakryjte vrch potravinovou fólií a ostrým předmětem vytvořte do fólie několik dírek. Je to velmi účinná past.

4. Na dlažbu

Dlažba z pálené hlíny je velmi oblíbená, ale také náročná na údržbu. Zašpiněnou podlahu normálně vytřete a poté opláchněte vodu s jednou sklenicí octa. Dlaždice budou jako nové.

5. Skvrny na koberci

Skvrny z koberce zmizí, pokud použijete tento recept: 2 lžíce soli rozmíchejte v polovině šálku octa nebo smíchejte po lžíci octa a kukuřičného škrobu.

6. Dřevěné obložení

Dřevěné obložení oživí půl litru teplé vody, 4 lžíce bílého nebo jablečného octa a 2 lžíce olivového oleje. Stačí vetřít a přeleštit.

7. Boj proti molům

Do nádoby dejte 1,5 šálku jablečného octa a několik kapek prostředku na nádobí. Směs nechte v komoře a moli se utopí.

8. Svalová únava i modřiny

Do vany přidejte 2 šálky jablečného octa, je to lék proti bolavým svalům a únavě, ale i proti modřinám.

9. Kožní problémy

Ocet dokáže léčit i kuří oka, odstranit mozoly nebo plísně na nohou. Vemte si chléb, ponořte ho do octa a přiložte na nohu jako obklad.

10. Pomocník při praní

Ocet pomůže také zachovat barvy oblečení - jeden šálek bílého octa přidejte do posledního máchání. Prádlo bude bílé, ustálí barevné oblečení, zbaví statické elektřiny, bude měkké a voňavé a zabije bakterie. Využijte doma dalšího parádního pomocníka! Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Eva Pilarová podlehla vážné nemoci. Umírala v náručí svého manžela

Při výběru sedačky se zaměřte i na potahovou látku....

Provoz venkovního bazénu není levný. Jsou ale možnosti, jak...

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Zavřít reklamu