Nadměrná plynatost trápí mnoho psů. Co pomůže?

Mazlíčci 07. prosince 2019 | 16:43 — Anna Novotná
Mezi časté a nepříliš příjemné projevy u psů je nadýmání, tedy plynatost neboli flatulence. V častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu a do žaludku se mu dostane vzduch.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nadměrná plynatost trápí nejen lidi, ale i psy / Depositphotos

U psů a koček je nadýmání stejně časté jako u lidí. U pejsků v této souvislosti hraje roli typ granulí, konzerv anebo jakékoliv další psí žrádlo. Flatulenci neboli nadýmání může způsobit velmi rychlé pozření daného jídla. Za pach či samotné nadýmání mohou do jisté míry bakterie a enzymy v trávicím traktu psa, vlastně se jedná o vedlejší produkt trávení, respektive štěpení přijatých živin v žaludku a ve střevech psa.

Existuje mnoho jídel, která mohou vašemu mazlíčkovi způsobit nadýmání. Liší se to u každého jedince, a proto je důležité kontrolovat, co a jak váš mazlíček tráví, a přizpůsobit tomu jídelníček.

Nejčastější příčiny nadýmání u psů

Potravinami, které mohou pejskovi vadit, jsou maso (pejsek může špatně trávit ryby, kuře, nebo jiné druhy mas, což vede k hromadění střevních plynů), sacharidy a obiloviny (kukuřice, pšenice, brambory, ječmen, rýže a další) a luštěniny (fazole, hrášek a sójové boby).

Psi, kteří jídlo hltají a polykají bez žvýkání, budou pravděpodobně nadmutí. Při tak rychlé konzumaci psi polykají i vzduch, který může způsobovat říhání a plynatost. Důvodem hltání může být buď to, že v domě s nimi žije více zvířat a pes se bojí, že o jídlo přijde, takže je třeba se postarat o to, aby měl na svoje jídlo klid. Dále to může být způsobeno tím, že podáváte pouze jednu krmnou dávku denně a zvíře pak už může být vyhládlé a hltání je tedy celkem běžný jev. Ideální je tedy rozdělit krmení na více menších dávek denně. K dostání jsou také speciální misky, které psům zabrání jídlo jen tak zhltnout.

Další z možností, proč je pes nadmutý, je přechod z extrudovaných granulí na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule se lépe i rychleji tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii. Obsah laktobacilů v granulích pomáhá pravidelně udržovat vyváženou střevní mikroflóru psa.

Pozor na zauzlení žaludku

Pokud je to možné, naplánujte procházky a veškeré jiné aktivity na dobu mimo krmení. Nedoporučuje se jakákoliv aktivita hodinu před a po krmení.

I když ve většině případů je za plynatostí psa právě nevhodné krmivo, je také možná varianta toho, že psa zasáhla torze žaludku neboli jeho zauzlení, což je velice závažné a život ohrožující onemocnění, které postihuje převážně starší psy, psy velkých plemen a plemena s hlubokým hrudním košem (doga, německý ovčák, setr, irský vlkodav, dobrman, labradorský retrívr, bernardýn, španělský mastin, neapolský mastif, brazilská fila). Ze středních a malých plemen psů je nejčastěji postiženým plemenem baset. V takovém případě je nutné neprodleně navštívit veterináře, který bude psa pravděpodobně ihned operovat. Při neléčení tohoto problému může dojít k uhynutí zvířete. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

K hrobu Karla Gotta denně míří až stovky lidí

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Jednoduchý fígl, díky kterému vyčistíte toustovač bez...

Pelíšek pro psa či kočku vyrobíte raz dva jen ze staršího...

Chleba i rohlíky si snadno upečete sami doma

Čištění zašlých spár mezi kachličkami pomocí domácích...

Většinou známe pemzu ve spojitosti s pedikúrou, dokáže ale...

Zavřít reklamu