Podzimní kultivace půdy je pro ni zcela zásadní. Jak vybrat správný rýč a kdy stačí rycí vidle?

Zahrada 25. října 2019 | 13:02 — Šárka Vondráčková
Zkušení zahradníci vědí, že ačkoliv je podzimní rytí a kultivace půdy tvrdá práce, je pro půdu zcela zásadní.
Další 2 fotografie v galerii
Při koupi rýče se vyplatí vsadit na kvalitu, ideální je ostrý rýč s dostatečně velkou nášlapnou plochou / Depositphotos

Důkladné obrácení vrchních vrstev zeminy na zeleninových záhonech vám dává záruku, že příští rok nebudete mít tolik plevele a struktura půdy bude ideální. Navíc na podzim můžete zarýt i rostlinné zbytky nebo hnůj, a tím vylepšit půdu na záhonech. Pro každý typ půdy se ale hodí jiný postup i nářadí. 

Proč je rytí důležité

Důvodů, proč se většina zahrádkářů ujímá na podzim rýče, je více - dojde k hlubokému prokypření a provzdušnění půdy, sníží se výpary vody a půda začne lépe přijímat a akumulovat srážkovou vodu. Pokud máte navíc na zahradě místa, která byla dlouhou dobu nevyužívaná, nebo je vaše půda těžká a jílovitá, bez rytí se neobejdete. 

Vyberte správný rýč

Existuje několik základních typů rýčů a jejich správné použití vám usnadní práci. Typické zahradnické rýče mají rovnou nebo špičatou čepel a násadu buď do tvaru T, nebo ukončenou kovovou vidlicí s dřevěným madlem, případně plastovou rukojetí. Pro snadnější orientaci někdy označují výrobci rukojeti jako T, D, nebo Y podle jejich charakteristického tvaru. Pracujete-li s rýčem často, vyplatí se hledat tvar nástroje, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Na co si dávat při výběru pozor:

  • Kvalita zpracování – důkladně si prohlédněte pevnost spojů a to, zda použitý materiál nevykazuje zjevné vady.
  • Násada - měla by být hladká a pružná, aby nedošlo k předčasnému zlomení. Ty dražší se vyrábějí z lehkých kompozitů či kovů potažených plastem. Nejvíce rozšířené jsou dřevěné násady z bukového či jasanového dřeva.
  • Délka násady - u rýčů i rycích vidlí by měla mít násada výšku po prsa, proto existují i násady teleskopické, které umožní práci s nářadím různě vysokým osobám.

Kdy je lepší použít rycí vidle?

Vidle jsou všeobecně známý nástroj používaný odedávna v zemědělství. Obvykle bývají ocelové s dlouhou dřevěnou rukojetí. Jejich úzká plocha dobře vniká do půdy a výrazně ulehčují rytí v těžkých zeminách. Rycí vidle jsou lehčí než rýč a lépe se s nimi pracuje. Neobrátí ale tak velkou část půdy do hloubky jako rýč. Je s nimi možné nejen rýt a kypřit půdu, ale i odstraňovat kořeny, provětrávat trávník, dělit trsy trvalek či sklízet kořenovou zeleninu, a proto by neměly chybět žádnému zahrádkáři. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Eva Pilarová podlehla vážné nemoci. Umírala v náručí svého manžela

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

Zavřít reklamu