Je čas zasadit si vřes. Ozdobí parapety i skalku a vydrží až do zimy

Zahrada 22. října 2019 | 12:34 — Šárka Vondráčková
Dekorativní vřesy v barvách od bílé až po temně fialovou stále častěji nacházejí cestu do našich domácností. Není divu - svými jemnými barevnými tóny krásně doplní jakýkoliv interiér a pokud je nasadíte do venkovních truhlíků, budou po celý podzim k vašim balkonům a oknům přitahovat pozornost. Ale aby vám vydržely, je potřeba jim poskytnout správnou péči.
Další 3 fotografie v galerii
V tuto roční dobu je vřes často využíván jako dekorace do domácností / Depositphotos

Podzimní vřes je krásnou ozdobou zahradních vřesovišť i truhlíků a jeho pěstování zvládne i začátečník.

Správný substrát

Pokud si přinesete zakoupenou rostlinu vřesu v květináči a budete se z ní chtít radovat déle než jen několik týdnů, čeká vás přesazování. Vřes roste ve volné přírodě na vyschlých vřesovištích, a proto vyžaduje kyselou, výživnou a propustnou půdu. Takové substráty lze pořídit v zahradnictví s ideálním ph 5,5 až 6. Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní substrát, postup je jednoduchý: smíchejte směs rašeliny, písku a zahradní zeminy v poměru 5 : 2 : 1, zemina ovšem musí být bez obsahu vápna, které vřesy doslova nesnášejí.

Kdy sázet do půdy?

Pokud zakoupíte kontejnerové sazenice, je možné je vysázet kdykoliv od jara až do podzimu, přičemž právě podzim je na výsadbu ideální. Místo k osázení připravte spolu se substrátem a po celou vegetační dobu dbejte na dostatečnou zálivku.

Jak správně zalévat

Vřes zálivku potřebuje i v období vegetačního klidu. Na druhou stranu ale nesnáší podmáčení, proto musíte v truhlících zajistit drenáž, aby měla voda kudy vytékat. V nádobách i půdě by měl substrát zůstávat stále mírně vlhký. K tomu může dopomoci vrstva mulčovací kůry na povrchu substrátu. Na zálivku používáme vodu měkkou, nejlépe dešťovou. 

Vytvořte si vlastní vřesoviště

Pečlivě založené vřesoviště s vyváženým výběrem rostlin vytvoří v zahradě zajímavá zákoutí. Počty barevných i tvarových odrůd vřesu stále narůstají a tím i rozšiřují možnosti jejich zařazení k dalším balkonovým rostlinám. Jak na to? Do vyčištěných truhlíků nebo květináčů dejte na dno drenážní vrstvu a na ni novou rašelinu. Zemina musí být propustná, aby nedošlo k přemokření. Poté umístíme rostliny, které kombinujeme podle toho, jaké barvy nám přináší podzim. Jako skvělý doplněk vřesovišť se hodí azalky, rododendrony, okrasné trávy, ve větších květináčích můžeme doplnit i menší jehličnany. Dále čtěte: Připravte trávník na zimu: Poradíme, jak na to.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americká společnost SpaceX je lídrem kosmického průmyslu. Evropa nestíhá držet krok

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu