Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Ostatní 21. října 2019 | 12:29 — Šárka Vondráčková
Podzimní větrné měsíce s sebou přinášejí nejen šustící listí pod nohama, ale také tradiční akce, ke kterým pouštění draků neodmyslitejně patří.
Další 2 fotografie v galerii
Při pouštění draka dávejte pozor, aby se v okolí nevyskytovaly dráty vysokého napětí / Depositphotos

Jakmile začne vát silný vítr, na obloze se začnou objevovat létající draci různých barev, tvarů a velikostí. Tato oblíbená kratochvíle je zábavná nejen pro děti, ale i dospělé. Dnes už jen málokdo draka sám vyrábí. Pokud ale patříte k těm, kteří to chtějí zkusit, poradí vám následující řádky.

Potřebujeme:

  • dvě dřevěné tyčky – velikosti 40 cm a 60 cm
  • hedvábný papír
  • lepidlo
  • nůžky a nůž
  • provázek
  • klubíčko
  • tužka
  • barvy na papír

Základ konstrukce

Nejprve je potřeba si vytvořit základní konstrukci draka. Na ni použijte připravené dřevěné tyčky. Pomocí pravítka si naměříme polovinu délky kratší laťky a dvě třetiny délky delší laťky. Tužkou si tyto délky na laťkách označíme. Laťky přes sebe překřížíme tak, aby tvořily pravý úhel a značky na nich zakreslené se vzájemně překrývaly. Překřížené tyčky spojte lepidlem a poté je ještě pevně svažte provázkem.

Vytvoření obvodu

Na koncích obou latěk uděláme nožem zářezy tak, abychom do nich následně mohli upevnit provázek, který nám dá tvar draka.

Jako výchozí si zvolíme vrchní zářez. Do něj umístíme provázek, který omotáme kolem laťky. Poté provázek natáhneme k sousední laťce a tak budeme pokračovat až dosáhneme opět výchozího zářezu. Tady provázek znovu omotáme a pevně uvážeme na uzel. Je důležité, aby byl provázek dokonale napnutý.

Příprava papíru

K vyplnění papírového draka potřebujete papír, ideálně hedvábný. Zhotovenou konstrukci položíme na připravený papír tak, aby ji překrýval. Konstrukce nám poslouží jako šablona. Papír podél ní obstřihneme, ale přitom si jako rezervu ponecháme asi 2 - 3 cm papíru navíc.

Na okraje papíru podél provázku naneseme lepidlo. Papír přehneme, překryjeme jím provázek a přilepíme k sobě. Lepidla musíme nanést dostatečné množství, aby slepení bylo pevné. Jako pomocníka můžeme použít kolíčky na prádlo, které nám zajistí pevné spojení během lepení.

Ovládání draka

Papírový drak je sice zdánlivě hotov, nicméně je zapotřebí také vytvořit systém ovládání. Draka si položte lícem nahoru a jeho jednotlivé rohy spojte provázkem (dolní část s horní a levou boční s pravou). Ve středu pak provázky spojte tak, aby při chycení vytvářel spoj s drakem úhel cca 60 stupňů. Na vzniklý střed navážeme vodící provaz namotaný na cívce, pomocí něhož budete draka spouštět.

Ocásek nakonec

Ocas není pouze na ozdobu, ale slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe. Konečný vzhled draka můžete s dětmi dotvořit pomocí barev dle vlastní fantazie. Dále čtěte: Kaštany pomáhají na křečové žíly. Vyrobte si domácí koňskou mast.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu