Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin? Vyvarujte se častých chyb

Ostatní 17. října 2019 | 18:03 — Šárka Vondráčková
Pokud nechcete přijít o ozdobu svých balkonů a teras, je babí léto ideálním obdobím pro přichystání balkonových rostlin na přezimování.
Zkušení pěstitelé mají stejné muškáty i několik let / Depositphotos

Podzim je tady a s ním i pohled na odkvétající muškáty, oleandry, fuchsie, chryzantémy, nebo hortenzie. Pokud se vám tyto květiny podaří správně zazimovat, můžete se i další sezonu těšit na krásné květy. Navíc pořizovat si každý rok nové rostliny je značně neekonomické. A my vám poradíme, jak se vyvarovat častých chyb.

Pozor na škůdce!

Před stěhováním zkontrolujte listy a kořeny, zda nejsou napadené škůdci. Mšice či svilušky na zimu odstraňte, jinak se během zimy rozmnoží a zničí i ostatní rostliny v okolí. Také v období zimy průběžně kontrolujte stav květin a napadené rostliny rovnou vyhoďte.

Chce to radikální řez

Předtím, než se rozhodnete rostliny přenést na jejich zimoviště, je očistěte od suchých a shnilých listů, aby porost nebyl hustý a nedával tak šanci houbám a plísním. Odstraňte všechny suché listy i část zdravých listů tak, aby rostlina byla připravena k odpočinku. Nezapomínejte na velmi radikální řez - rostliny dle množství oček, druhu a celkového stavu seřezáváme asi na 12 až 15 cm. Prohlédněte i hlínu a z povrchu odstraňte spadané lístky a vše, co by mohlo zahnívat.

Ze zimy do tepla

Vyhněte se u rostlin teplotního šoku a z chladného balkonu je nepřenášejte do vyhřátých místností. Velké teplotní výkyvy rostlinám škodí. Proto je přemístěte do chladné místnosti, nejlépe na chodbu, prosklenou verandu či zimní zahradu. Ideální teplota pro přezimování je 7 až 15 °C.

Správné místo pro přezimování

Temno je ideální na odpočinek pro lidi, ale pro rostliny už méně. Některé sice chtějí na zimu tmavší kout (například hlízy begonií), ale sklep bez oken a větrání pro přezimování rostlin vhodné nejsou. Stejně tak panelákové sklepy nejsou pro tento účel ideální. 

Hlídejte množství zálivky

V zimě není potřeba květiny díky nízkým teplotám zalévat pravidelně. Pokud zimují v místnosti pod 10 °C , stačí zalévat maximálně dvakrát do měsíce a navíc malým množstvím vody, jinak hrozí, že vám začnou uhnívat. Dále čtěte: Vyrobte si hnojivo, po kterém budou vaše muškáty kvést jak zběsilé. Co zvláštního budete potřebovat?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu