Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Zahrada 07. října 2019 | 15:22 — Šárka Vondráčková
S podzimem nastává období, kdy je potřeba zahradu připravit na její zimní spánek. Čeká vás prořezání živého plotu a dřevin, hrabání spadaného listí i poslední příležitost zasadit cibuloviny.
Další 3 fotografie v galerii
Hloubka jamky při výsadbě tulipánů by měla trojnásobně převyšovat výšku cibule / Depositphotos

S pomalu přicházejícím ochlazením přichází také spousta práce, kterou každý zahrádkář musí na své zahradě udělat. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si svou zahradu na podzim řádně připravit, aby se jí co nejlépe dařilo.

Nové stromy sázíme, starší ošetříme

Dokud nepřijdou mrazy, vysazujeme ještě opadavé keře a listnaté stromy. Nové výsadby můžeme ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře.

Před zazimováním zahrady je dobré přistoupit k prořezání či zastřižení ovocných stromů a dřevin, kdy je zbavujeme odumřelých a nemocných větví. V tomto případě se ale nepouštějte do žádných radikálních akcí - rány způsobené prořezem by se v zimním spánku nemusely dobře zahojit. Proto takto ošetříme pouze stromy větvemi obtěžkané, kterým se nedostává světlo. Prosvětlovací a omlazovací řez je pak ideální provést koncem února a začátkem března.

Víme, co s bylinkami a trvalkami

Sklízet byste měli listy meduňky nebo tymiánu. Listy si důkladně rozložte a vysušte. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky, například levanduli, přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohli o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí. 

Sázejte nové květiny, zeleninu a dřeviny

Říjen je vhodný pro zakládání živých plotů a vysazování jarních cibulovin, jako jsou kosatce, bledule, krokusy, sněženky či tulipány. Přidejte do výsadeb také dvouletky. Nově vysazené růže i záhony zakryjte na povrchu mulčem. Ze zeleniny byste měli sázet špenát, listovou petržel, ředkvičky, kopr, petržel a mrkev. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Teplý začátek podzimu je také ideálním časem pro založení nové skalky a sázet lze téměř všechny ovocné stromy a keře - s broskvoněmi a meruňkami však vyčkejte až na jaro.

Zahradní odpad patří do kompostu

Na podzim je třeba pravidelně odklízet spadané listí, ideálním místem pro jeho další využití je kompost. V záhonu, který pohnojíte na podzim, si bude příští rok libovat květák, kapusta, zelí, rajče, lilek nebo tykve. Vyhnout hnojení se vyhněte v místech, kde budete pěstovat cibuli nebo česnek. Správně vyzrálý kompost má podobu suché kypré lehké zeminy, kterou na jaře přidáte k rostlinám, do výsadbových jam stromků, nebo jej zaryjete do půdy při přípravě záhonů. Více o kompostech jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americká společnost SpaceX je lídrem kosmického průmyslu. Evropa nestíhá držet krok

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu