Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Zahrada 07. října 2019 | 15:22 — Šárka Vondráčková
S podzimem nastává období, kdy je potřeba zahradu připravit na její zimní spánek. Čeká vás prořezání živého plotu a dřevin, hrabání spadaného listí i poslední příležitost zasadit cibuloviny.
Další 3 fotografie v galerii
Hloubka jamky při výsadbě tulipánů by měla trojnásobně převyšovat výšku cibule / Depositphotos

S pomalu přicházejícím ochlazením přichází také spousta práce, kterou každý zahrádkář musí na své zahradě udělat. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si svou zahradu na podzim řádně připravit, aby se jí co nejlépe dařilo.

Nové stromy sázíme, starší ošetříme

Dokud nepřijdou mrazy, vysazujeme ještě opadavé keře a listnaté stromy. Nové výsadby můžeme ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře.

Před zazimováním zahrady je dobré přistoupit k prořezání či zastřižení ovocných stromů a dřevin, kdy je zbavujeme odumřelých a nemocných větví. V tomto případě se ale nepouštějte do žádných radikálních akcí - rány způsobené prořezem by se v zimním spánku nemusely dobře zahojit. Proto takto ošetříme pouze stromy větvemi obtěžkané, kterým se nedostává světlo. Prosvětlovací a omlazovací řez je pak ideální provést koncem února a začátkem března.

Víme, co s bylinkami a trvalkami

Sklízet byste měli listy meduňky nebo tymiánu. Listy si důkladně rozložte a vysušte. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky, například levanduli, přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohli o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí. 

Sázejte nové květiny, zeleninu a dřeviny

Říjen je vhodný pro zakládání živých plotů a vysazování jarních cibulovin, jako jsou kosatce, bledule, krokusy, sněženky či tulipány. Přidejte do výsadeb také dvouletky. Nově vysazené růže i záhony zakryjte na povrchu mulčem. Ze zeleniny byste měli sázet špenát, listovou petržel, ředkvičky, kopr, petržel a mrkev. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Teplý začátek podzimu je také ideálním časem pro založení nové skalky a sázet lze téměř všechny ovocné stromy a keře - s broskvoněmi a meruňkami však vyčkejte až na jaro.

Zahradní odpad patří do kompostu

Na podzim je třeba pravidelně odklízet spadané listí, ideálním místem pro jeho další využití je kompost. V záhonu, který pohnojíte na podzim, si bude příští rok libovat květák, kapusta, zelí, rajče, lilek nebo tykve. Vyhnout hnojení se vyhněte v místech, kde budete pěstovat cibuli nebo česnek. Správně vyzrálý kompost má podobu suché kypré lehké zeminy, kterou na jaře přidáte k rostlinám, do výsadbových jam stromků, nebo jej zaryjete do půdy při přípravě záhonů. Více o kompostech jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Elektromobilita je tady, navzdory krizi

OK Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Zavřít reklamu