Kuna dokáže způsobit spoustu škod. Jak na ni vyzrát a šetrně ji vystrnadit z domu?

Dům 08. září 2019 | 11:42 — Anna Novotná
Kuna skalní je noční tvor, navíc její trus odporně páchne. Dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby. Také přenáší různá onemocnění, která mohou člověka ohrozit na zdraví.
Další 2 fotografie v galerii
Kuna je roztomilá, ale dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí / Shutterstock

Kuna navštěvuje naše obydlí velmi hojně. Jsou pro ni příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Hlavně v noci dělá kuna neskutečný rámus a působí i škody na zařízení. Pokud se do domu dostane, boj s ní je náročný a výsledek nejistý. Vyplatí se proto prevence v podobě důkladného odříznutí přístupových cest.

Jděte na to od lesa

Než začnete přemýšlet o tom, jak se kuny zbavit, zamyslete se nad tím, jak ji od návštěvy svého domu či chaty odradit. Ano, bude to znamenat jisté úsilí, ale nesrovnatelné s energií, kterou byste později museli věnovat boji s kunou.

Musíte důkladně prozkoumat všechny možnosti, kterými by se mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.

Nastražte past a odvezte ji daleko

Když vás kuna přes veškerá opatření přelstí, nezbývá, než se s ní pustit do boje. Stoprocentní recept na její vyhnání však neexistuje. Chce to zkoušet, dokud něco nezabere. Trvalé odstěhování kuny je tak otázkou spíše štěstí a náhody, není ale nemožné. Buďte trpěliví.

Často vychvalovaným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklopců a klecí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například vajíčko, šípky, třešně. I toto však není zaručené.

Babské rady nebo nejmodernější způsoby?

K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Mohou být akustické či ultrazvukové. Hrozí však, že si na ně kuna zvykne. Pak můžete zkusit i spreje či pachové tyčinky proti kunám.

Další způsoby vycházejí z babských rad, které kolují mezi lidmi desetiletí. Úspěch je však nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás. Zkusit můžete výrazný parfém, trus či chlupy lva nebo tygra, psí chlupy, lidské vlasy, síru, naftalín, čpavek, psa nebo lesklé předměty rozvěšené kolem domu.

Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Dále čtěte: Aviváž má v domácnosti řadu zajímavých využití: Leští nerez a povolí i zaseknutý zip.

Témata: kuna, domov, škody
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok za hranicemi

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš...

Zavřít reklamu