Mastné fleky po grilování? Máme tipy na jejich likvidaci

Ostatní 31. srpna 2019 | 08:58 — Veronika Prášilová
Mastným skvrnám na oblečení či jiných textiliích se čas od času nevyhne nikdo z nás. A to zvláště nyní, v grilovací sezoně, kdy jsou mastné fleky téměř na denním pořádku. Ať už olejem či tukem z připravovaných potravin potřísníte sebe nebo právě vypraný ubrus, neklesejte na mysli.
Další 4 fotografie v galerii
S mastnými skvrnami je to někdy náročné, bojujte s nimi ještě před praním / Shutterstock

Existuje několik osvědčených tipů, s jejichž pomocí se mastných skvrn účinně zbavíte.

Nedejte dopustit na osvědčeného pomocníka

Jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, skvělým pomocníkem je jedlá soda. Pokud ji tedy máte doma, vysypejte sáček s jejím obsahem do misky a smíchejte jej s trochou vody tak, aby vám vznikla konzistentní kašička. Tu naneste na potřísněnou textilii, nechejte pár minut působit, a poté místo propláchněte pod tekoucí vodou. Na závěr textilii hoďte do pračky, aby absolvovala celý prací cyklus.

Tip

Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, můžete ji nahradit kypřicím práškem.

Další účinná varianta

Některé hospodyňky najdou ve své kuchyni práškový škrob. Také s jeho pomocí můžete s mastnou skvrnou zatočit, a to tak, že jím poškozené místo posypete a necháte jej působit alespoň 15 minut. Poté škrob odrolte nebo opatrně seškrábněte a oblečení vyperte tak, jak jste zvyklí.

Pár kapek pomůže k odmaštění

Napadlo vás někdy, že když saponát na nádobí odmašťuje, že se bude dát elegantně použít také v případě mastných skvrn na oblečení? Možná to zní absurdně, ale je to tak. Stačí potřísněné místo zakapat mycím prostředkem a s pomocí houbičky jej do skvrny vetřít. Je-li flek většího rozsahu, pro jistotu saponát stejným způsobem naneste i na rubovou stranu. Opět nechejte přípravek pár minut působit a textilii následně propláchněte pod tekoucí vodou. Závěrečnou očistnou fázi opět nechejte na vaší pračce.

Tip

Oplachová fáze bude účinnější ve chvíli, kdy místo čisté vody použijete vodu octovou. Připravíte si ji tak, že na jeden díl octa přidáte dva díly vody a ušpiněné prádlo v této směsi promácháte. Pokud náhodou nemáte ocet, můžete si stejným způsobem připravit vodu s citronem, která má prakticky stejné účinky.

Nezapomeňte na trik našich babiček

Skvělým pomocníkem při odstraňování jakýchkoliv skvrn organického původu je žlučové mýdlo. To stejně funguje nejen na mastnotu z potravin, ale také například na skvrny od červeného vína či dokonce od krve. Pokud vás tento prací prostředek zajímá více, můžete si o něm přečíst další informace zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu