Našli jste doma glycerin? Právě jste objevili všestranného domácího pomocníka

Ostatní 24. srpna 2019 | 20:27 — Veronika Prášilová
Narazili jste doma na lahvičku glycerinu a marně přemýšlíte, na co jste ji vlastně používali? Ať už byl původní záměr jakýkoliv, máme pro vás dobrou zprávu. Pokud nemá prošlé datum spotřeby, můžete jej využít mnoha různými způsoby v domácnosti.
Další 3 fotografie v galerii
Je mnoho oblastí, kde můžete glycerin využít / Depositphotos

Pojďme se společně podívat, s čím vám může glycerin doma  pomoci. 

Glycerin jako všestranný pomocník

Asi nejznámější využití glycerinu je v kosmetickém průmyslu. Je skvělý například na popraskanou kůži, často se využívá jako základní surovina při výrobě domácího mýdla. Avšak je to také velmi účinný čistič skvrn. Osvědčil se například na fleky, které na ubrusu zůstaly třeba od malin či borůvek. Stačí na látku kápnout trochu glycerinu a nechat jej působit přibližně hodinu. Poté vše dočistěte s pomocí slané vody a skvrna by měla být pryč.

Na rozlitou kávu a čaj

Stejně můžete postupovat také v případě, že jste polili ubrus kávou nebo čajem. Ovšem u těchto látek je vhodné skvrnu nejen pokapat glycerinem, ale přímo zašpiněnou část namočit do směsi glycerinu a solného roztoku v poměru 1 : 1. Nechejte opět ideálně hodinu působit, poté znečištěné prádlo dejte do pračky a doperte.

Oživí kůži

Glycerin pomáhá leštit kůži, takže pokud máte například sedačku z tohoto materiálu, přetřete ji glycerinem, vyleštěte a navraťte jí zašlou slávu. Dobrou zprávou je, že stejně můžete oživit vzhled například koženého kabátu, obuvi nebo kabelky.

Další glycerinové tipy

Pokud glycerinem přetřete lakovaný nábytek, budete méně často bojovat s nánosy prachu. Další vychytávky, jak eliminovat množství usazeného prachu v domácnosti, naleznete zde. S pomocí glycerinu a vody také můžete vyleštit parkety nebo laminátovou podlahu.

Pokud to chcete vyzkoušet, připravte si do kýblu s asi pěti litry vody 2 až 3 lžíce glycerinu, dobře vše promíchejte a můžete se pustit do úklidu. Nejste-li si jistí, z jakého materiálu jsou vaše podlaha či nábytek, vyzkoušejte uvedené lešticí a čisticí přípravky vždy nejprve na malém kousku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeden z alpských ledovců vysílá varovné signály. Jeho led se zbarvil do růžova

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu