Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Ostatní 23. srpna 2019 | 13:58 — Veronika Prášilová
Levandule se zejména v posledních letech těší velké oblibě u hospodyněk i zahrádkářů. Mimo to, že nádherně voní, je krásnou bytovou a zahradní dekorací, má tato hluchavkovitá rostlina řadu praktického využití.
Další 3 fotografie v galerii
Levandule je skvělá například na aromaterapii / Depositphotos

Pokud se i vy rozmýšlíte, zda se pustíte do jejího pěstování, pojďte se podívat na argumenty, které vás přesvědčí o tom, že stojí za to tento krok udělat.

Přírodní antibiotikum

Asi nikomu není třeba levanduli představovat, přesto stojí za zmínku, že se jedná o léčivku, která je bohatá na třísloviny a silice obsahující terpeny, které jsou pověstné svým antibiotickým účinkem. Tato rostlinka pomáhá také při léčbě zánětlivých onemocnění, mnozí si ji pochvalují při bolestech hlavy či při potřebě zlepšení trávení. Pokud jste příznivci aromaterapie, pak si rozhodně po náročném dni zapalte svíčku s levandulovým olejem, případně si jej přidejte do koupele.

Nepustí k vám komáry

Levandule je skvělá také v kuchyni, své o tom ví zejména ve Středomoří, kde tuto rostlinu používají jako koření na maso. Jsou z ní však výborné také bonbony, zmrzlina nebo sirup. Mimo pozitivní vliv na zdraví či jako osvědčené dochucovadlo však lze levanduli využít také přímo v domácnosti, a to zejména v boji s obtížným hmyzem. Pokud máte levanduli v květináči, postavte si ji na okenní parapet, její aroma úspěšně odpudí komáry i mravence. Případně si rostlinu můžete zasadit přímo pod okny.

Provoní oblečení a odpudí moly

Potýkáte-li se se šatními moly, pak si z rostlinky ustřihněte několik snítek a nechejte je usušit. Poté je uložte do plátěného pytlíčku a ten umístěte do skříně s oblečením. Případně si z levandule můžete připravit olej, který se skvěle osvědčil přímo nanášením na pokožku. Pokud se například před prací na zahradě lehce olejíčkem potřete, obloukem by se vám měli vyhnout komáři i klíšťata. A určitě se nemusíte děsit, že byste se přípravkem museli potřít celí, stačí pár kapek na zápěstí, na kotníky nebo za uši.

Pokud vás vlastnosti levandule zaujaly, pak si můžete již nyní pořídit pár rostlinek domů, anebo se postupně začít připravovat na výsev, který je vhodné provádět v zimních měsících. Do té doby si můžete prostudovat, co všechno tato rostlina potřebuje, a to v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Zavřít reklamu