Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné živiny, aby byly připravené na další rok

Zahrada 13. srpna 2019 | 18:13 — Veronika Prášilová
Sezona zahrádkaření právě dosahuje svého vrcholu a pěstitelé sklízí plody své práce. Ze záhonů postupně mizí brambory, kořenová zelenina i bylinky. Proto bude brzy na čase připravit záhony na podzim a zimu, a tím i na další sezonu.
Další 3 fotografie v galerii
Sklizní práce na zahradě zdaleka nekončí / Internet

Pojďte se podívat, jakou péči byste měli záhonům po jejich dobře odvedené práci dopřát.

O rytí rozhodnou slimáci

Prázdné a sklizené záhony připravíme na zimu tak, že je poryjeme. Hloubka rytí by měla být totožná s velikostí rýče. Rozhodně při tom nerozbíjejte velké hroudy, o to se postará mráz. Ovšem pokud máte zkušenosti s tím, že se vám na jaře po záhonech prohánějí slimáci, nechávejte rytí záhonů až na dobu, kdy půda začne promrzat.

Zelené hnojení záhonům prospěje

Pokud tedy nehodláte pokračovat v sadbě také na podzim, a ani nemáte špatné zkušenosti s nájezdy slimáků, začněte sklizené záhony již nyní obohacovat zeleným hnojením. Jako mulč využijte nadrobno posečenou trávu, kterou rozprostřete na záhony a zaryjete ji. Jde-li vám rytí hůře, zřejmě jste humusu dodali na záhony více, proto je vhodné jej do půdy zašlapat.

Kompost je skvělý životabudič

Zarýt můžete také zdravé části zbytků po zelenině, které půdu obohatí o dusík, fosfor a draslík. Tyto minerály se postupně budou uvolňovat do půdy, díky čemuž jí dají dobrý základ pro sklizeň v příštím roce. Ještě lepší pro vaše záhony po sklizni bude, pokud jste si na zahradě připravovali svůj kompost, který je jako základ nejlepší. Co všechno může být jeho součástí, se můžete dočíst v našem článku zde.

Nastartujte půdní mikroflóru

Máte-li v zahradě navíc uskladněný hnůj nebo drůbeží trus, použijte jej při zarývání také. Mikroorganismy, které se ve hnoji ve vysokém množství nacházejí, pomohou nastartovat mikroflóru půdy správným směrem. Kompost obohacený o hnůj je tak ideálním ochranným a zároveň výživným mulčem k pokrytí záhonů před zimou. Poryté záhony ani neuhrabávejte, protože nahrubo rozrytá půda snáze dýchá, a navíc se do ní lépe dostane voda z deště a sněhu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Zavřít reklamu