Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při výběru nedělejte tyto chyby

Mazlíčci 19. července 2019 | 15:41 — Veronika Prášilová
V letních měsících jsou více než kdy jindy kladeny zvýšené nároky na péči o domácí mazlíčky. Každý si uvědomuje, že horké období s sebou přináší větší potřebu dodržovat nejen u pejsků pitný režim, ale také je třeba jim zajistit možnosti náležitého ochlazování. Ač se to možná na první pohled nezdá, souvisí s touto potřebou také vhodně zvolený náhubek.
Další 3 fotografie v galerii
Léto má být zábava, podle toho vybírejte i náhubek / Depositphotos

Právě přes čenich a tlamu totiž u psů probíhá nejzásadnější ochlazovací proces na celém těle. Je proto nutné pořizovat náhubek podle jasně daných pravidel, díky nimž vašim psím miláčkům neublížíte.

Aby si na vás mohl otvírat tlamu

Mnoho lidí bohužel dá na estetický vzhled a často také nízkou cenu. Avšak pokud pořizujete pejskovi náhubek, myslete především na to, aby při nošení pejskovi nepřekážel a neobtěžoval ho. Musí v něm být také dostatek prostoru pro to, aby pes mohl přiměřeně otevřít tlamu, mohl zívnout nebo se třeba i napít. Zejména v horkém letním období je třeba při výběru náhubku klást na tuto vlastnost důraz. Pokud by neměl pes v okolí čenichu dostatek prostoru, nebylo by možné, aby si zajistil pro něj nejpřirozenější ochlazovací proces, což by pro něj mohlo mít doslova fatální následky.

Velikost by měla být také přizpůsobena velikosti jeho čenichu, aby mu z jedné strany nezasahoval do očí a z druhé mu netlačil na konec čumáku. Naopak šířka by neměla umožňovat přílišný pohyb do stran, ale zároveň nesmí být příliš těsný. Po upevnění náhubku na hlavu nesmí pejska škrtit.

S kovem nešlápnete vedle

Kovové náhubky jsou pevné a vzdušné a umožňují pejskovi dostatečný komfort, aby jej mohl na čenichu mít i několik hodin. Pokud koupíte správnou velikost, pejskovi v něm bude dobře a zároveň nehrozí, že by si jej hbitě sundal. Ani při nižších teplotách se nemusíte tohoto materiálu obávat, vydechovaná pára na něm nikdy nezamrzá. Mějte však na paměti, že pokud je váš pes divočejší a občas se po vás ožene, rána tímto náhubkem docela bolí.

Plast – past, nebo slast?

Poměrně dobrou alternativou jsou náhubky z plastu, které jsou lehké, vzdušné a omyvatelné. Pokud zvolíte tento typ ochrany čenichu, sáhněte raději po kvalitnějších kouscích. Ty obyčejné se pejsci velice chytře naučí sundávat. Proto volte raději takové, které mají ergonomický tvar a jejich boční popruhy zabezpečují to, že náhubek zůstane tam, kde má.

Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by plastový materiál nevydržel případný nával vzteku vašeho psa. Kvalitní náhubky bývají z extrémně odolného materiálu, které však vašemu pejskovi neuškodí. Moderní náhubky jsou navíc natolik propracované, že s nimi pejsek může i jíst a pít.

Tyto náhubky v létě raději ne

Spíše nouzovou náhradou, které je v letních měsících vhodné se zcela vyhnout, jsou pak náhubky nylonové. Prodejci chovatelských potřeb je nabízejí ve dvou provedeních, kdy jedno je pro standardní použití a druhé slouží jako fixační. U těchto platí, že jsou skutečně pouze na nezbytně nutnou dobu a využívají se například při vyšetření u veterinářů. Využití po delší dobu může být nebezpečné, protože tento typ náhubku neumožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Nakupujte společně

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ náhubku, rozhodně doporučujeme, abyste si k jeho koupi přibrali také svého čtyřnohého mazlíčka. V každé prodejně vám bez problémů umožní náhubky vyzkoušet, aby mu dobře seděl a plnil svou funkci. Myslete na to, že se jedná nejen o pohodlí, ale i bezpečí vás a vašeho psa.

Volba náhubku je přitom stejně důležitá jako zajištění pejskova dostatečného pitného režimu po celý den. Přísun čerstvé vody je základem toho, že strávíte letní měsíce v pohodě a bez sebemenší újmy na zvířecím zdraví. Pokud ještě tápete v tom, jaká pravidla při pitném režimu dodržovat, zkuste si přečíst náš další článek zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americká společnost SpaceX je lídrem kosmického průmyslu. Evropa nestíhá držet krok

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu