Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat kvalitní?

Ostatní 20. července 2019 | 09:35 — Veronika Prášilová
Ke kvalitnímu a zdravému spánku významnou měrou přispívá nejen prostředí, ve kterém odpočíváme, ale také matrace, na níž uléháme. Budíte se ráno rozlámaní a všechno vás bolí? Pak jste možná nesáhli po správném typu matrace. I její výběr může být tak trošku věda.
Další 4 fotografie v galerii
Matraci kupujete jednou za mnoho let, výběru byste měli věnovat patřičný čas / Shutterstock

Jelikož matrace nejsou sezonní záležitost, je dobré věnovat jejímu výběru pozornost a nesáhnout po první, která se vám líbí, nebo která je právě v akci. 

Měkká nebo tvrdá?

Základem správného výběru je myslet na to, že čím vyšší tělesnou hmotnost máte, tím tvrdší matraci byste si měli pořídit. Sice vás při zkoušení v obchodě může okouzlit parádně měkká matrace, která se dokonale přizpůsobí každému důlku vašeho těla, ale pro dlouhodobé spaní to nemusí být to pravé ořechové.

Tvrdost matrace by se měla přizpůsobit tomu, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud preferujete ležení na boku, měli byste sáhnout po měkčí matraci. Naopak milovníci spánku na zádech či na břiše mají jasnou volbu v podobě tvrdší matrace. Pro manželské páry, které mají v posteli jednolitou matraci, dokonce existuje možnost zvolit si dvojí tvrdost. Matrace je z jedné strany měkká, z druhé naopak tvrdší, takže je možné si ji přizpůsobit aktuálním potřebám.

Líná pěna

Při nákupu nové matrace je také dobré myslet na materiál, z níž je vyrobena. Stále populárnější je takzvaná studená pěna, která se vyznačuje mimo jiné dlouhou životností. Chcete-li mít naopak matraci, která se dokonale přizpůsobí anatomii vašeho těla, díky čemuž dokáže zmírnit bolesti zad, pak sáhněte po viskoelastické pěně. V obchodě ji můžete nalézt také pod pojmem líná pěna.

Vyšší matrace pro lepší vstávání

Jste-li zastánci měkké a pružné matrace, pak rozhodně sáhněte po latexu. Zřejmě nejvyužívanější je pak pružinová matrace, která je ideální variantou pro dlouhodobé používání. Rozhodnete-li se pro nákup nové matrace, pak zvažujte dobře nejen volbu materiálu a jeho tuhosti, ale také například její výšku. Čím vyšší matraci zvolíte, tím lépe se vám bude z postele vstávat, což oceníte zejména v pozdějším věku, kdy vám přijde mnohem pohodlnější pouze spustit nohy z postele na zem.

Cena odráží kvalitu

Je však také jasné, že mnohdy se nákup postelových matrací odvíjí od jejich ceny. Na první pohled vám několikatisícové částky mohou přijít poměrně šokující, avšak mějte na paměti, že tuto investici nerealizujete každý rok, a pokud sáhnete po skutečně kvalitním výrobku, o který se budete dobře starat, vydrží vám klidně desetiletku. Navíc zrovna v tomto případě je relativně vysoká cena poměrně dobrou zárukou kvality a vaši investici ocení nejen vaše záda.

Důležitý je také rošt

Při nákupu myslete také na to, zda budete matraci používat denně, nebo ji potřebujete například na chatu či chalupu, kde strávíte sotva pár nocí v roce. Pro občasné přespání můžete klidně sáhnout po měkké matraci. Pro denní potřebu zvažte všechny výše uvedené parametry. Výběru matrace přizpůsobte také rošt, na kterém bude uložena. Základ tvoří dřevěné laťové rošty, avšak sáhnout můžete také po lamelovém nebo dokonce po motorovém polohovacím roštu. Vždy se však poraďte s prodejcem, zda jste pro vybraný typ matrace zvolili ten správný podklad.

A aby vám matrace vydržela co nejdéle, nezapomeňte ji opatřit snímatelným chráničem, který zachytí spoustu nečistot a prodlouží tak její životnost. A spolu s výběrem kvalitní matrace nepodceňte ani výběr prostěradla, dohromady totiž tvoří dvojici, která dopomáhá kvalitnímu spánku. Více na toto téma jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Obrovské sekvoje byly považovány za nezničitelné. Nyní vědcům umírají před očima

Připravte se na jaro. Vyrobte si hnojivo, které vám zajistí...

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Nevyhazujte pecku z manga do koše. Vypěstovat si z ní můžete...

Leden je ideální k výsadbě trvalek do venkovních truhlíků....

Pokud chcete, aby vám vlašské ořechy vydržely chutné celou...

Zavřít reklamu