Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé vlastnosti

Zahrada 17. července 2019 | 09:07 — Veronika Prášilová
Letní měsíce se nesou ve znamení bohaté úrody pro velké zahrádkáře i drobné pěstitele. Jedněmi z prvních plodů, z nichž se můžete v sezoně těšit, bývá rybíz, který má rozmanité využití nejen v kuchyni, ale přináší také spoustu zdravotních benefitů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Využití rybízu je skutečně široké / Archiv

Pojďme se společně podívat, jak můžete svou letošní úrodu zužitkovat.

I růžová to může být

Předností rybízu je, že patří k nenáročným keřům, kterému se daří na slunci i v polostínu. Pokud jej však pěstujeme na slunném stanovišti, obvykle má více plodů. Existuje varianta malého stromku i rozmanitého keře, který podle zahrádkářů přežije a zraje celá desetiletí. Toto oblíbené bobulové ovoce se vyskytuje v zahradách ve variantách červené, bílé i černé. V posledních letech se dostává do popředí také velmi sladká růžová odrůda.

Rybíz je studnicí prospěšných látek

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kterým se keře rybízu doslova obsypaly, můžete si gratulovat. Bez ohledu na barvu plodů jsou všechny odrůdy bohaté na vitamin C, B1, B2, B3, B5 i B6, jsou také zdrojem mnoha minerálů, jako je vápník, mangan, draslík či železo. Černý rybíz se právem zařazuje do podpůrné léčby aterosklerózy, skvělý je také v boji proti křehkosti a lámavosti cév. V kombinaci s červeným rybízem pomáhá posilovat imunitu a je skvělý při chřipkových onemocněních. Látky, které jsou v plodech obsaženy, příznivě ovlivňují zrak a jsou užitečné také při šerosleposti.

Místo brusinkového kompotu

Zdravotní benefity můžete nejčastěji čerpat z nálevu či šťáv, a to dokonce nejen plodů, ale i listů. V létě je však vhodné využít především jeho čerstvosti, a to například na výrobu rybízové šťávy, která i bez zavařování či konzervace vydrží v lednici více než měsíc. Vynikající je i rybízový kompot, který velmi nápadně připomíná brusinky, takže se dá využít jako skvělý doplněk svíčkové omáčky nebo jako přísada do ovocného salátu.

Zkuste si rybíz nasušit

Báječnou variantou zpracování rybízu je také jeho přidání do marmelády, kdy zejména v kombinaci s třešněmi vytvoří jemnou a přitom pikantní chuť. Černý rybíz je skvělý pro přípravu čaje, který můžeme pít klidně během celého roku. Abychom jej mohli bezpečně uchovávat, právě v tomto období jej zpracujeme buď v sušičce na ovoce, případně jej necháme schnout na slunci. Díky tomu zůstanou uvnitř plodů zachovány všechny prospěšné látky, které se zejména v zimě budou hodit.

Něco ostřejšího nejen z rybízu

Plody rybízu můžete také zamrazit a v zimních měsících je pak přidat například do domácích koláčů nebo kynutých či tvarohových knedlíků. Stále větší oblibě se těší také rybízové víno. Máte-li však rádi sladké nápoje, zkuste si z rybízu vyrobit domácí sirup nebo likér. A první polovina léta je také ve znamení přípravy likéru ořechového, a to ze zelených nezralých plodů. Až do svátku svaté Anny, který připadá na 26. července, se ještě můžete vydat na jejich sběr a připravit si lahodný domácí mok, který v zimě také oceníte. Podrobný návod na přípravu naleznete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu