Tímto rychlým testem zjistíte, zda musíte před malováním škrábat zdi

Dům 11. července 2019 | 10:40 — Veronika Prášilová
Chystáte se, že o blížící se dovolené vymalujete váš byt či dům, ale nejste si jisti, zda musíte oškrábat zdi? Pokud neznáte historii výmaleb v jednotlivých pokojích, mohlo by se vám to vymstít.
Další 4 fotografie v galerii
Aby práce nebyla zbytečná, je dobré zdi před výmalbou otestovat / Depositphotos

Můžete ale zkusit jednoduchý test, díky kterému jednoduše zjistíte, jak na tom vaše omítky jsou.

Stačí kousek izolepy

Nejedná se přitom o nic složitého a jasno budete mít poměrně rychle. K základnímu testování nepotřebujete žádné pomůcky, které byste museli obtížně shánět. Stačí mít k dispozici dobře držící lepicí pásku.

 

První fáze testu

Odstřihněte kousek izolepy a přilepte ji na omítku stěny, kterou máte v plánu vymalovat. Pevně ji na místě upevněte opakovaným přejetím hřbetem ruky či zaťatou pěstí, a poté ji prudce odtrhněte. Pokud vám na lepicí části zůstanou stopy po malbě, pak pro vás máme špatnou zprávu: stěnu bude třeba oškrábat.

Potvrzení výsledku

Pokud si však chcete být stoprocentně jistí, můžete si výsledek potvrdit dvojí zkouškou. Plochu, na níž byla na stěně přilepená páska, a její blízké okolí navlhčete vodou a čekejte, co se bude dít. Bude-li okolní malba vodu odpuzovat, zatímco na místě přilepení pásky se tekutina začne vpíjet, škrabání omítky vás rozhodně nemine.

Vyryjte testovací mřížku

Další variantou, díky níž zjistíte, jak na tom vaše výmalba je, je udělat na inkriminovanou stěnu pár tahů štětcem namočeným do barvy. Poté vezměte nůž na koberce a do pokreslené plochy vyryjte mřížku maximálně půl centimetru velkou. Začne-li se barva po tomto zásahu odlupovat, opět je to neklamná známka toho, že je třeba stěny oškrábat.

Důležité je také následné důkladné začištění stěn, aby celá vaše dosavadní snaha nepřišla nazmar. Jaké kroky byste měli v rámci přípravy stěn podniknout? Dozvíte se v našem dalším článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pohodové Vánoce bez stresu a starostí v zahraničí? Zkuste třeba italské Sorrento

Pohodové Vánoce bez stresu a starostí v zahraničí? Zkuste...

Nizozemsko v Karibiku? Zkuste pohádkový ostrov Bonaire

Při cestování nezapomínejte na hygienu. Na co si dát pozor,...

Viděli jste někdy plovoucí mlýn? Jeden najdete u našich...

Zapomeňte na vánoční shon a zkuste prožít pohádkový...

V zimě se úžasně prohřejete na ostrově Martinik,...

Zavřít reklamu