Znáte tento plevel, který je plný užitečných látek? Výtečný je i do salátů

Zahrada 01. července 2019 | 15:03 — Veronika Prášilová
Mnozí zahrádkáři ji považují za plevel. V jiných částech světa je však tato rostlina vyhlášenou lahůdkou. Pokud i vám roste tento nízký plazivý keřík s drobnými lístky na zahradě, zkuste jej náležitě zužitkovat. A o jaké rostlině že je řeč?
Další 3 fotografie v galerii
Pro někoho plevel, pro jiného lahůdka do salátu / Internet

Jedná se o takzvanou šruchu zelnou, která byla dokonce oblíbenou stravou indického vůdce Gándího.

Z jihu do celého světa

Dříve bylo možné tento druh listové zeleniny vidět v jižní Evropě, postupně se však rozšířila doslova do celého světa. A ani u nás není výjimečné, že ji najdeme na záhonech, podél cest nebo dokonce prorůstající z chodníků. Tato rostlina má okolo 40 odrůd, které se samozřejmě liší barvou i velikostí, ale každá z nich je skvělým základem salátů. To však neznamená, že ji nelze zpracovat také tepelně. Její úprava je podobná špenátu a skvěle chutná třeba i v polévkách.

Se sluníčkem sládne

Pokud u vás v zahradě ani okolí neroste, můžete si ji právě v tomto období vysadit. Osivo můžete do země zanést až do srpna, a to do sponu 20 na 4 cm. Lístky vám budou průběžně dozrávat do podzimu, obvykle do října. Vždy je sbírejte v poledne, případně odpoledne za plného slunečního svitu, jelikož budou jemnější a nasládlé.

Pokud byste je sbírali ráno, dostane se do popředí chuť kyseliny jablečné, která s přibývajícím sluncem a teplem metabolizuje. Vždy však šruchu sklízejte těsně před tím, než ji budete zpracovávat, protože velmi rychle vadne. Pouze krátkodobě ji můžete uložit v lednici ve sklenici s vodou. Toto platí například když v poledne šruchu posbíráte na večerní použití.

Plevel plný prospěšných látek

Rozhodně stojí za to šruchu ochutnat už proto, že je bohatým zdrojem vitaminů a antioxidantů. Dokonce je nejvyšším nositelem omega-3 mastných kyselin v porovnání s ostatní listovou zeleninou. Je bohatá i na vitaminy A, B a C, v létě pak vaše tělo ocení především hořčík, vápník, draslík a železo.

Mimo šruchy zelné stojí za vyzkoušení také jiný zajímavý druh u nás méně známé listové zeleniny. Je jím kadeřávek, který je také plný tělu prospěšných látek, a právě teď je vhodná doba pro jeho výsev. Více o této rostlině, která přežije i zimu, si můžete přečíst zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Ideální místo pro milovníky rozhleden. Navštivte jedinečný...

Zavřít reklamu