Vypěstujte si méně známou listovou zeleninu nabitou vitaminy a minerály

Zahrada 29. června 2019 | 14:41 — Veronika Prášilová
Přemýšlíte o nějakém novém druhu zeleniny, který jste možná ještě nevyzkoušeli, ale ještě by se s tím dalo něco dělat? Máme pro vás tip na nepříliš rozšířenou listovou zeleninu, kterou můžete ještě v těchto dnech zasadit, abyste ji mohli sklízet průběžně dokonce až do zimy.
Další 3 fotografie v galerii
Velmi odolný kadeřávek můžete trhat po celou zimu / Internet

Pojďme se společně podívat na jeden velmi zajímavý druh, který jistě obohatí vaši kuchyni.

Nabitý prospěšnými látkami

Nejen v zimních měsících je třeba jíst dostatek potravin, které obsahují minerály a vitaminy. Tyto nároky skvěle splňuje například takový kadeřávek, který mimo to, že je velmi otužilý, obsahuje také velké množství draslíku, železa, betakarotenu a vitaminu C. O jeho skvělých účincích přitom věděli už staří Římané, kteří ve svých dobách pěstovali jemu velmi podobné odrůdy.

Pěstování je velmi snadné

Aktuálně vyhledávaný druh se vyznačuje tmavě zelenými listy, které jsou, jak již název napovídá, jemně zkadeřené. Díky tomu, že je tato zelenina mrazuvzdorná, je možné ji sklízet postupně od září do března. Její listy sice lehce žloutnou, což je ovšem oproti jiným druhům nepatrné. Rozhodnete-li se jej ještě nyní vysít, udělejte tak na záhon ve sponu 50 na 50 cm.

V podzimních a zimních měsících vám jeho vitaminy a minerály nabité listy přijdou vhod. Pokud přemýšlíte, jak by se dal kadeřávek dobře zužitkovat v kuchyni, věřte, že existuje mnoho pochutin, kde jej využijete. Skvěle chutná například kombinace s mletým masem nebo samostatně v takzvaných kapustových karbanátcích.

Nevadí mu zima ani zamrazení

Vynikající je také na přípravu pomazánek a polévek. Budete-li si chtít svou první sklizeň déle uchovat, můžete si kadeřávek zamrazit. Než tak učiníte, přibližně na jednu minutu jej spařte horkou vodou. Využít jej můžete prakticky stejně jako kapustu či zelí, tedy jako přílohu k masitým jídlům nebo přímo jako součást dušených a zapékaných jídel. Samostatné listy krátce povařené v mírně osolené vodě a přelité máslem chutnají výborně.

Aby vám kadeřávek dobře rostl, nezapomeňte také na správnou péči o něj. Stejně jako ostatní rostliny ve vaší zahradě potřebuje dostatek živin v půdě, a také dodržování správné zálivky. Jak na to, abyste si úrodu předčasně nezničili, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Zavřít reklamu