Milujete řezané květiny ve váze? Tipy, aby vám vydržely dlouho krásné

Ostatní 21. června 2019 | 15:51 — Veronika Prášilová
Pravděpodobně nic nepotěší ženu více, než když je obdarována květinou. Pokud zvolíme rostlinu v květináči, bude radost majitelce dělat dlouhou dobu. Jak je to ale s květy, které jsou řezané?
Další 3 fotografie v galerii
I řezané květiny potřebují péči / Depositphotos

I u nich můžete udělat pár kroků, díky nimž vydrží déle svěží a krásné.

Řez provádějte ráno

Myslete na to, že správná péče o řezanou květinu začíná již okamžikem jejího řezu. To můžete samozřejmě ovlivnit pouze tehdy, chcete-li si do vázy umístit květiny z vaší zahrady. Pokud se pro takovou dekoraci rozhodnete, vyrazte do zahrady hned ráno, kdy má v sobě rostlina nashromážděné živiny a vodu, z nichž může ještě nějakou dobu čerpat.

Ostrý a čistý

K ruce si vezměte buď ostrý a čistý nůž, případně kvalitní nůžky. Řez udělejte co nejdelší, což rostlině zajistí možnost přijímat vodu, a dbejte také na to, aby byl hladký. Než vložíte květiny do vázy, ještě jednou je seřízněte, neboť původní řezná plocha po několika minutách zasychá.

Mimo nového řezu však dbejte na to, abyste kytici vkládali do vyčištěné a vydesinfikované vázy. V tomto případě se nebojte ji vymýt jakýmikoliv čisticím prostředkem s obsahem chloru, abyste se zbavili případných mikroorganismů. Lepší je také rozhodně volit vázu skleněnou, keramická není dobrým pomocníkem.

Příliš mnoho kyslíku škodí

Víte-li předem, že budete rostliny do vody dávat, napusťte si ji předem, aby měla možnost několik hodin odstát. Pravidlem je, že by měla být mírně teplá, aby neobsahovala příliš mnoho kyslíku, který u rostlin poškozuje vodivá pletiva.

Listy pod hladinu nepatří

Těsně před tím, než vložíte květiny do vázy, je zbavte všech listů, které by případně byly ponořené ve vodě. Zamezíte tak rozvoji mikroorganismů, které by přispěly k rychlejšímu zkažení vody a zahnívaní květin. Vodu měňte ideálně každý den a pravidelně také květinám zkracujte stonky. Do vody také doporučujeme nasypat výživu pro řezané květiny, která se prodává v malých sáčcích v každém květinářství. Také díky tomu vám krásné květy vydrží o poznání déle.

A stejnou péči, jako budete věnovat řezaným květinám ve vaší váze, byste měli směřovat také případně na svou zahradu. Zejména letní období je velkou zatěžkávací zkouškou pro trávníky, které potřebují maximální péči, jak si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rammsteini měli v Praze dvoudenní turné, při kterém na konci zmizeli

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu