Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se zbavit rybenek?

Ostatní 20. srpna 2019 | 11:00 — Veronika Prášilová
Milují vlhko a tmu. Pokud takové prostředí mají, může jich tam být spousty. A je jedno, jestli se jedná o koupelnu, spíž či sklep. Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru. Poznáte to snad jen podle drobně okousaných věcí, které se zpočátku mohou jevit jen jako běžné opotřebení.
Další 4 fotografie v galerii
Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru / Shutterstock

Už víte, koho máme na mysli? Řeč je o hmyzu, který důvěrně zná snad každá hospodyňka. Jak se otravných rybenek zbavit, se dočtete na dalších řádcích.

S kým máte tu čest

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt a také jejich tvar připomínající vodního živočicha jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka.

Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou. Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, ve spíži mohou být jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase mohou dostat moli a jiný hmyz. Rybenky mohou okusovat i kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Snižte vlhkost, zalepte spáry

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte do sucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře. Jak opravit spáry píšeme zde.

Nastražte pastičky

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadříku. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, podélně jej rozřízněte na čtvrtiny a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem, anebo v místnosti rozmístěte pytlíčky se sušenou bylinkou.

Když to nejde po dobrém

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Dalším otravným hmyzem v domácnosti je takzvaná krátkonožka kousavá, o jejíž neplechách jsme psali zde. Prohlédněte si fotogalerii a vězte, že za všemi obrázky se ukrývá jeden a týž tvor!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Anna K. si přes zimu užívá zasloužený odpočinek. Ten si s sebou ale nese překvapivou daň

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Zavřít reklamu