Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních příprav

Ostatní 18. dubna 2019 | 16:24 — Veronika Prášilová
Velikonoční svátky pomalu, ale jistě spějí do velkého finále, kterým je Velikonoční neděle a pondělí. Ještě před nimi však přichází významný den v podobě Bílé soboty, k níž se stejně jako k dalším dnům předvelikonočního týdne váže mnoho pověr a tradic.
Další 3 fotografie v galerii
Bílá sobota je dnem velkých příprav / Depositphotos

Pojďte se podívat s námi, na co byste v tento den určitě neměli zapomenout.

Den ticha bez mší

Bílá sobota je v křesťanské liturgii považována za nejtišší den celého týdne. V tento den se v kostelech zásadně neslouží mše svaté, povoleno je pouze pomazání nemocných a svátosti smíření. V noci na neděli, která je označována jako Boží hod velikonoční, se pak konají vigilie na oslavu svaté noci, kdy měl vstát z mrtvých Ježíš Kristus.

Začíná příprava na hody

Pro milovníky jídla je Bílá sobota doslova slavnostním dnem, jelikož o půlnoci na neděli končí také půst. Celý den je však už od časného rána obdobím velkých příprav nad nadcházející svátky.

Hospodyňky od rána uklízí a zdobí celý byt či dům, odtud také pramení název sobotního dne, jelikož v minulosti se v tento den stavení bílilo a celé stavení se muselo vymést novým koštětem. O Bílé sobotě se také pečou všechny dobroty, tedy mazance, beránci a jidáše. V rodinách, kde nebývalo příliš peněz, se vařívala tradiční jarní polévka z bylinek.

Pletení pomlázky i mytí rosou

Mezi tradicemi tohoto dne, které se dodržují do dnešní doby, je zejména zdobení kraslic, pletení pomlázky, se kterou v pondělí chlapci i dospělí vyrazí na koledu. Podle starých pověr by se děvčata měla v tento den ještě před svítáním umýt rosou, což jim zaručí, že jim na kůži nenaskáčou pihy.  

Bohatou úrodu pak měly podle tradice zajistit křížky z ohořelých dřívek, které rodiny nosívaly na pole. Popelem z posvěceného ohně se zase posypávaly louky, jinde se uhlíky schovávaly v domě za trámy, aby byl dům chráněn před požárem. 

Bílá sobota je pro křesťany vyvrcholením takzvaného Třídenní, do něhož spadá také Zelený čtvrtek a Velký pátek. Jaké tradice a pověry se váží k prvně jmenovanému, se můžete dočíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaký je fotbalista Vladimír Coufal za volantem? Jezdí slavistický obránce jako útočník? Moderátor Bob Švarc to zjistil

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Jak správně skladovat brambory, aby vydržely dobré co...

Zavřít reklamu