Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří najít poklad

Ostatní 17. dubna 2019 | 14:41 — Veronika Prášilová
Malování vajíček a pletení pomlázky nejsou zdaleka jedinou tradicí, která se pojí s Velikonocemi. Každý ze dnů v týdnu předcházejícímu Velikonočnímu pondělí má svůj význam a svou symboliku.
Další 3 fotografie v galerii
Velký pátek je svátek, tak hurá do přírody za pokladem / Internet

Nejinak je tomu také na Velký pátek, kdy je podle křesťanské liturgie potřeba alespoň symbolicky dodržovat smutek nad Ježíšovou smrtí, neboť Velký pátek je dnem, kdy se konal proces odsouzení, poprava i pohřeb Ježíše Krista.

Místo práce rozjímání

Mnohé tradice se váží přímo k pracím v domácnosti i okolo domu. Tento den by se například nemělo pracovat na zahradě ani na poli, hospodyňky by neměly péct, prát ani zametat. Všechny tyto úkony byly považovány za posvátné, podle pověr je jim potřeba se v tento den vyhnout.

Vzhůru za pokladem

Velký pátek mají v oblibě zejména lidé, kteří věří na nadpozemské síly a mají rádi tajemno. Podle pověstí se tento den dějí zázraky a otevírají poklady, což se prý projevuje různými puklinami ve skalách a zemi, odkud vychází světlo.

Je to den jako stvořený pro různé druhy věštění, a zároveň by měl být věnován vzpomínkám na zemřelé. Pověry dokonce říkají, že pokud v tento den spatříme nějaké osudové znamení, jedná se o předpověď budoucnosti. Do současné doby se jako jedna z mála tradic tohoto dne přenesl průvod koledníků, kteří chodí po ulicích z řehtačkami a klepači.

Jídla jen střídmě

Velký pátek je také postním dnem, takže by se v tento den nemělo jíst maso a celkově bychom měli dodržovat střídmost v jídle. Vhodné je jíst jen jeden druh potravin, například naklíčenou pšenici, případně jeden druh zeleniny či ovoce. Pokud si však nejste jistí v kramflecích, že takto důsledný půst zvládnete, zkuste v rámci dodržování tradic alespoň nejíst maso. Pokud se však rozhodnete opravdu pro přísný půst, nezapomeňte tělu dodávat dostatek tekutin.

Pokud vás zajímá také symbolika jiných dnů velikonočního týdne, podívejte se například, jaké tradice se pojí se Zeleným čtvrtkem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa natáčení neustále stoupá. Znáte opravdu ta nejdůležitější?

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa...

Dovolená ve Skandinávii je nezapomenutelný zážitek. Kdy je...

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií...

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle...

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Zavřít reklamu