Zahradního jezírko potřebuje po zimě údržbu. Nezapomeňte na některé důležité kroky

Zahrada 19. března 2019 | 12:31 — Veronika Prášilová
Zimní spánek zahrady je u konce. Vypadá to, že minimálně v nížinách už nebude mrznout, a tak se můžeme pustit také do přípravy jezírka na novou sezonu.
Další 4 fotografie v galerii
Zahradní jezírko je ozdobou každé zahrady / Shutterstock

Pojďte si připomenout, co je potřeba pro jezírko udělat a čím byste jeho okolí mohli zkrášlit.

Organické nečistoty musejí pryč

Zaprvé je potřeba opatrně sundat krycí síť. Pokud jste ji nepoužili, hráběmi odstraňte z hladiny vše, co tam nepatří, tedy kaly, spadané listí a další organické nečistoty jako odumřelé části rostlin. Pokud byste je ve vodě nechali, budou sloužit jako zdroj živin pro řasy, což není žádoucí. Buďte opatrní, abyste nevytáhli zakořeněné rostliny. Ostříhejte uschlá stébla vodních rostlin a pročistěte i trávu a rostliny v okolí jezírka. Připomínáme, že stříhání vodních rostlin se provádí na jaře, nikoliv na podzim.

Aby byla voda průzračná

Můžete také zkontrolovat parametry vody, zejména pH a obsah dusitanů NO2 a dusičnanů NO3. Slouží k tomu jednoduché běžně dostupné testery. V případě, že zjistíte nestandardní hodnoty, proveďte úpravu vody. Vhodné je také aplikovat takzvané jezírkové bakterie, které urychlí nastartování biologické rovnováhy a eliminují růst řas.

Lekníny ještě nechejte spát

Na výsadbu leknínů je ještě brzy, ale pokud je máte uskladněné z loňska, zkontrolujte, jak prospívají. Jak pěstovat lekníny třeba na balkoně jsme psali zde. V dubnu už by mohly břehy jezírka krášlit například růžové japonské primule nebo žluté plnokvěté blatouchy. Nyní je čas na jejich výsadbu. Pokud byste chtěli i další zajímavé květiny nebo rostliny, poptejte se v hobby marketech, kde vám poradí jak s vodomilnými rostlinami k jezírku, tak přímo s vodními.

Nešetřete na UV lampě

Prohlédněte si obrubník jezírka a pokud bude potřeba, opravte jej. Na kontrolu čeká také filtrace, tedy všechny její části od samotného filtru až po čerpadlo. Doporučujeme také vyměnit zářivku v UV lampě vodního sterilizátoru, a to i v případě, že ještě svítí. Její účinnost totiž po uplynutí deklarované životnosti výrazně klesá. Pokud lampu nemáte, uvažujte o jejím pořízení. UV záření totiž redukuje řasy a choroboplodné zárodky, proto je UV lampa zásadním prvkem pro zvýšení efektivity čištění vody v zahradním jezírku.

Ryby krmte opatrně

Když teplota vody stoupne nad 7 stupňů Celsia, začnou se ze zimního spánku probouzet ryby. Jejich metabolismus však ještě není připraven na příjem potravy. S krmením začněte, až když teplota vody stoupne nad 10 stupňů Celsia. Ze začátku ryby krmte méně často a menšími dávkami.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu