Senzory pohybu spolu s LED osvětlením vám ušetří náklady na osvětlení

Dům 16. března 2019 | 13:20 — Veronika Prášilová
Mezi nejneoblíbenější čtení patří účty za energie. Elektřina není žádná láce a každý se snaží ušetřit, kde se dá. Když se zaměříme na osvětlení, které používáme každý den, najdeme hned několik možností, jak na něm ušetřit.
Další 3 fotografie v galerii
S pohybovými senzory už se nemusíte starat o vypínače / Internet

Mnoho z následujících kroků zvládnete sami, tudíž nebudete muset volat elektrikáře či jiného řemeslníka. Ovšem pokud si na následující rady netroufáte, nestyďte se požádat někoho o pomoc. Výsledek bude určitě stát za to.

Investice se rychle vrátí

Abyste začali šetřit za osvětlení domácnosti, nejprve vás to bude něco stát, ale určitě to nebude žádná katastrofa. V prvé řadě je nutné počítat s výměnou starých žárovek za úsporné LEDky a s pořízením senzorů pohybu, jejichž ceny začínají přibližně na 150 korunách. Počáteční investice se ale poměrně rychle vrátí.

Vyměňte klasické žárovky za LED

Nejprve si projděte všechny místnosti a poznamenejte si, kde máte jaký typ osvětlení a kolik jich bude potřeba vyměnit. Dobrou zprávou je, že s přechodem například na LED osvětlení nemusíte měnit celé svítidlo. Pouze v kuchyni pod linkou je výměna zářivek za LED pásky či podobný typ úsporného osvětlení žádoucí.

Výhody LED svítidel

Zarputilým zastáncům klasických žárovek jen připomeneme, že LED zdroje jsou, co se týká kvality osvětlení a vhodného světelného spektra, lepší než obyčejné žárovky, jejichž prodej je mimo jiné v Česku již zakázán (doprodávají se pod názvy „tepelný zdroj“, „světelná dekorace“ atp.). Jejich životnost je také nesrovnatelně delší a spotřeba energie mnohonásobně nižší. A v kombinaci s pohybovými čidly dokáží při úspoře energie doslova zázraky.

Když se sešeří

Pohybové senzory mají tu výhodu, že si můžete nastavit intenzitu světla, na které mají sepnutím reagovat. Nemusíte se tak bát, že vám budou rozsvěcovat během dne. Jakmile se ale zešeří, začínají plnit svoji funkci. Při pohybu v místnosti zapnou světlo, po určité nastavené době, obvykle po 20 vteřinách bez zaznamenaného pohybu, jej pak automaticky vypnou. Jelikož jsou moderní senzory pohybu neuvěřitelně citlivé, dokáží rozpoznat skutečně sebemenší pohyb, proto nemusíte mít strach, že by vám senzor zhasínal a rozsvěcovat například během práce na počítači.

S nastavením si nemusíte lámat hlavu

Montáž senzorů není náročná, jen je potřeba počítat se zásahem do stropu či stěny, a že senzor musí být propojený se svítidlem, čili nejvhodnější je jeho montáž v těsné blízkosti světelného zdroje. Nastavení pohybových senzorů je velmi snadné, ale většinou jsou již vhodně seřízeny z výroby.

A pokud by vám z nějakého důvodu vadilo rozsvěcování, například když si budou děti v pokojíčku chtít promítat pohádku nebo hrát na duchy, můžete stále jednoduše sáhnout po vypínači a senzor deaktivovat. Jen je už při jejich pořizování nutné na tuto variantu myslet a zakoupit si pohybový senzor s takzvaným přepínačem.

Další nemalé úspory se skrývají u topení. Přečtěte si, jak můžete efektivní regulací teplot snížit náklady na vytápění až o třetinu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu