Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její vysazení

Zahrada 17. února 2019 | 20:36 — Veronika Prášilová
Nádherně fialové lány levandulí máme neodmyslitelně spjaté s oblastí Provence ve Francii. Milovníci těchto voňavých květin však nemusí smutnit. Těmto rostlinám se báječně daří i u nás. Ovšem pozor.
Další 3 fotografie v galerii
Záhon s levandulí může zkrášlit i vaši zahradu / Depositphotos

Pokud se chcete do jejich pěstování pustit, máte nejvyšší čas. Polovina února je na první výsev ideální.

Základem je kvalitní substrát

Ačkoli je pěstování levandule ze semínek tak trošku mravenčí práce, výsledek za to rozhodně stojí. Proto zamiřte do nejbližšího hobby marketu a přineste si domů nejen osivo, ale také kvalitní výsevní substrát.

Pro naše potřeby nezapomeňte také na výsevní misku, do níž substrát spolu s osivem umístíte. Pro lepší efekt ji po skočení základních pěstitelských prací ještě překryjte fólií, která pomůže v tomto provizorním pařeništi udržovat stále vlhkou zeminu a teplotu okolo pětadvaceti stupňů Celsia. Myslete na to, že voda nesmí levanduli nikdy chybět, ale nesmíte ji ani přelít.

Připravte si květináče

Za necelý měsíc pak můžete očekávat první klíčky, což je známkou toho, že je rostlinky třeba přesadit do květináčů nebo sadbovačů. Tam vydrží růst do května stejně jako jiné zahradní rostliny, jejichž výsev je právě v těchto brzkých měsících ideální. A pak už zamíří do zahrady, kde vás v červenci obdaří svými pověstnými, nádherně fialovými kvítky.

Zvažte, kam s ní

Ačkoli jste teprve v počátku vašeho pěstění, už teď si dobře rozmyslete, jaké místo jí ve svém království vyhradíte, protože levandule potřebuje ke svému životu dostatek slunce. Naopak nesmí být v chladu, a ani ji nesmíte přelívat, takže se raději vyhněte jejímu vysazení v blízkosti zahradního jezírka.

Údržba bude potřeba

Počítejte také s tím, že na podzim budete muset levandulové keříky prořezat a ještě před příchodem prvních mrazů dobře zabezpečit. Právě první zima bývá pro levanduli náročná, ale skvěle ji ochrání například vrstva mulčovací kůry.

A určitě nepodceňujte ani zmíněné prostříhání, protože pokud necháte keře divoce růst, už vám nikdy nebudou kvést tak hojně jako v případě, kdy stonky květin ostříháte. Tato očista navíc pomůže tomu, že se keře nádherně zahustí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé jídlo. Právě teď je ideální čas vyrazit do Thajska

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé...

Rakouským eldorádem pro rodiny s dětmi a milovníky freeridu...

Adventní čas uprostřed vrcholků Alp, to je opravdový...

Tip na první letošní lyžovačku. Zasněžené středisko...

Nenechte se trápit jet lagem. Jak se elegantně a účinně...

Vánoční čas ve Švýcarsku má své unikátní kouzlo

Zavřít reklamu