Zbavte se otravných rybenek. Kvůli hygieně i okousávání věcí

Dům 11. února 2019 | 13:32 — Veronika Prášilová
Nejvíce se jim líbí v koupelnách, ale nepohrdnou ani kuchyní či spíží. Možná ani nevíte, že je máte doma. Jsou nenápadné jako tajní agenti. Pohybují se v šeru, a jakmile se objeví náznak světla, třeba když rozsvítíte, mizí jako pára nad hrncem. Poradíme, jaké zbraně na ně použít, aby si šly po svých zase o dům dál.
Další 4 fotografie v galerii
Rybenky milují vlhko a teplo, nejčastěji je proto najdeme v koupelně / Shutterstock

K dostání je celá řada chemických přípravků proti rybenkám a podobnému hmyzu. My se nejprve podíváme na domácí, nebo chcete-li babské rady, které jsou vyzkoušené.

Co jsou zač a kde se berou

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt, a také jejich tvar připomínající vodního živočicha, jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka. Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou.

Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, i ve spíži jsou jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase dostanou moli a jiný hmyz. Rybenky také okusují kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Základem je prevence

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte dosucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře.

Jak se zbavit rybenek

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadru. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, rozřízněte jej a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem či v místnosti rozmístěte pytlíčky se sušenou bylinkou.

Chemie poslední záchrany

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Dalším nepříjemným domácím hostem jsou octomilky. I u nich platí především prevence. Čeho se vyvarovat, a jak se jich případně zbavit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným pilotům

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Zavřít reklamu