Předcházejte rosení oken. Zkondenzovaná voda může doma způsobit nepříjemnou paseku

Dům 08. února 2019 | 12:22 — Veronika Prášilová
Určitě to zažil každý z vás. Ráno vstanete, odtáhnete žaluzie a ejhle, na spodní straně oken vás vítá několikacentimetrová vrstva kapek. Děje se tak převážně v zimě, kdy je rozdíl mezi vnitřními a venkovními teplotami natolik velký, že se na chladných sklech kondenzují vodní páry ze vzduchu v místnosti.
Další 3 fotografie v galerii
Zarosená okna mohou způsobit mnoho nepříjemností / Depositphotos

Zkondenzovaná voda pak většinou stéká po rámu dolů na okenní parapet nebo přímo na zeď, kde se často začne tvořit zdraví nebezpečná plíseň.

Rosení je přirozené

Rosení oken je zcela běžný fyzikální jev, ke kterému významně přispíváme i my lidé. Každý člověk za den vydechne asi tři litry vody, což při počtu pěti členů domácnosti není rozhodně málo. A když si k tomu připočteme, že v kuchyni vaříme, v pokoji sušíme prádlo a v koupelně se někdo sprchuje, na vysokou vlhkost a zarosená okna je pěkně zaděláno.

Intenzivně několikrát denně

Základem je proto intenzivní větrání několikrát za den. Jakmile vstanete, otevřete dokořán okno a nechte klidně několik minut proudit chladný vzduch dovnitř. Pokud tento krok v přibližně pětiminutových intervalech zopakujete klidně pětkrát denně, významně snížíte ve větrané místnosti vlhkost, čímž zamezíte vzniku plísní.

Ventilačku určitě ne

Naopak se vyhněte tomu, že budete mít po celý den otevřenou ventilačku, abyste větrali průběžně. Tento způsob je tím nejhorším, který můžete zvolit.

Jednak vám bude unikat teplo, takže uvnitř budete mít chladno a topení je u tedy zcela zbytečné, a také vaší místností začne proudit vysoká vlhkost, která venku panuje. Výsledný efekt tak bude zcela opačný.

Nechte okno dýchat

Zaroseným oknům také pomůžete, pokud před nimi nebudou stát různé překážky a bude k nim moci průběžně proudit vzduch. Co nejvíce proto od rámů odsuňte květináče, schovejte alespoň na čas různé dekorace a sundejte z oken záclony.

Také okenní žaluzie, které se přímo dotýkají skleněných tabulí, mějte trvale vysunuty alespoň dva centimetry nad sponím rámem okna. A pokud v této mezeře vznikne rosa, klidně ji setřete papírovými utěrkami.

Také byste měli prozatím odložit celkové umývání oken. To má smysl až tehdy, kdy teploty vystoupají nad pět stupňů Celsia. Do té doby si alespoň můžete nastudovat, jaké fígly vám při této činnosti pomohou. Více naleznete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu