Trávíte s pejskem dlouhý čas venku? Pak pozor na bolestivé omrzliny

Mazlíčci 06. února 2019 | 17:34 — Veronika Prášilová
Procházky venku čtyřnozí miláčci jednoduše milují. Ne každé období je však pro takové špacírování vhodné, ba naopak. Dlouhý pobyt venku v počasí, které právě panuje, může zadělat na pořádný problém.
Další 3 fotografie v galerii
Venčení musí být svižné a rychlé / Depositphotos

Pokud totiž své pejsky dostatečně neoblečete či jinak nezabezpečíte, hrozí jim vznik omrzlin. Ty jsou často velmi bolestivé a mohou mít nepříjemný konec.

Zkraťte vycházky na minimum

Nejlepší prevencí proti vzniku omrzlin je zkrátit v chladném počasí pobyt venku na minimum. A zvláště, klesnou-li teploty k minus deseti stupňům Celsia. Právě tyto teploty v kombinaci se vzdušnou vlhkostí mají vznik omrzlých bolavých míst na svědomí.

Která místa jsou ohrožena

Omrzliny nejčastěji vznikají v místech, která jsou holá, případně velmi málo osrstěná, tedy na okrajích uší, polštářcích na tlapkách, na koncích ocásků nebo v okolí genitálií. Mírnější formy se projevují chladnou a bledou kůží, která naštěstí po ohřívání zčervená a získá zpět svou citlivost.

První pomoc při lehčí formě

Postižená místa lehce omýváme studenou vodou, jejíž teplotu pomalinku zvyšujeme. Místa po omrzlinách namažeme hojivou mastí, lehce ovážeme a raději vyhledáme veterináře, aby postiženou kůži zkontroloval.

Pozor na puchýře

Jsou-li omrzliny horší, začne být kůže v místě postižení zažloutlá a začne vytvářet puchýře, které hrozí prasknutím. V této fázi je nutné navštívit veterináře ihned, a také přistupovat k péči s velkou opatrností, jelikož hrozí, že by se do případně otevřené rány dostala infekce.

Nic nepodceňte

Bojuje-li však váš pejsek s tím, že postižené místo zůstává tvrdé a necitlivé i přes veškerou péči, navíc kůže začíná fialovět a nekrotizovat, počítejte s tím, že bude nejspíš zapotřebí chirurgický zákrok. Rozhodně tento problém nepodceňujte, opakovaná návštěva a pomoc veterinárního lékaře je v takových případech nezbytná.

Hlavně pohyb, žádné lelkování

Pokud však dodržujete všechny zásady správného venčení, tedy krátký a intenzivní pobyt venku, kdy je pes neustále v pohybu, nemusíte se vzniku omrzlin obávat. Myslete však na to, že i přesto potřebují péči minimálně jeho packy, které v aktuálním počasí velmi trpí. O tom, co je nejvíc ohrožuje a jak můžete svému mazlíčkovi ulevit, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nebezpečná lymská borelióza. Vakcína zatím neexistuje, čeští vědci však zaznamenali průlom

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Zavřít reklamu