Trávíte s pejskem dlouhý čas venku? Pak pozor na bolestivé omrzliny

Mazlíčci 06. února 2019 | 17:34 — Veronika Prášilová
Procházky venku čtyřnozí miláčci jednoduše milují. Ne každé období je však pro takové špacírování vhodné, ba naopak. Dlouhý pobyt venku v počasí, které právě panuje, může zadělat na pořádný problém.
Další 3 fotografie v galerii
Venčení musí být svižné a rychlé / Depositphotos

Pokud totiž své pejsky dostatečně neoblečete či jinak nezabezpečíte, hrozí jim vznik omrzlin. Ty jsou často velmi bolestivé a mohou mít nepříjemný konec.

Zkraťte vycházky na minimum

Nejlepší prevencí proti vzniku omrzlin je zkrátit v chladném počasí pobyt venku na minimum. A zvláště, klesnou-li teploty k minus deseti stupňům Celsia. Právě tyto teploty v kombinaci se vzdušnou vlhkostí mají vznik omrzlých bolavých míst na svědomí.

Která místa jsou ohrožena

Omrzliny nejčastěji vznikají v místech, která jsou holá, případně velmi málo osrstěná, tedy na okrajích uší, polštářcích na tlapkách, na koncích ocásků nebo v okolí genitálií. Mírnější formy se projevují chladnou a bledou kůží, která naštěstí po ohřívání zčervená a získá zpět svou citlivost.

První pomoc při lehčí formě

Postižená místa lehce omýváme studenou vodou, jejíž teplotu pomalinku zvyšujeme. Místa po omrzlinách namažeme hojivou mastí, lehce ovážeme a raději vyhledáme veterináře, aby postiženou kůži zkontroloval.

Pozor na puchýře

Jsou-li omrzliny horší, začne být kůže v místě postižení zažloutlá a začne vytvářet puchýře, které hrozí prasknutím. V této fázi je nutné navštívit veterináře ihned, a také přistupovat k péči s velkou opatrností, jelikož hrozí, že by se do případně otevřené rány dostala infekce.

Nic nepodceňte

Bojuje-li však váš pejsek s tím, že postižené místo zůstává tvrdé a necitlivé i přes veškerou péči, navíc kůže začíná fialovět a nekrotizovat, počítejte s tím, že bude nejspíš zapotřebí chirurgický zákrok. Rozhodně tento problém nepodceňujte, opakovaná návštěva a pomoc veterinárního lékaře je v takových případech nezbytná.

Hlavně pohyb, žádné lelkování

Pokud však dodržujete všechny zásady správného venčení, tedy krátký a intenzivní pobyt venku, kdy je pes neustále v pohybu, nemusíte se vzniku omrzlin obávat. Myslete však na to, že i přesto potřebují péči minimálně jeho packy, které v aktuálním počasí velmi trpí. O tom, co je nejvíc ohrožuje a jak můžete svému mazlíčkovi ulevit, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu