Máte chuť na čerstvé houby? Mrkněte na zahradu, delikatesa se ukrývá pod sněhem

Zahrada 08. ledna 2019 | 11:03 — Veronika Prášilová
Přemýšlíte, čím si zpestřit nedělní oběd? Co třeba čerstvě nasbíranými houbami. Ano, ačkoli venku mrzne až praští, můžete na tyto plody narazit. A třeba nebudete muset chodit nikam daleko, protože pokud máte na zahradě třeba ořešáky nebo borovice, o základ máte postaráno.
Další 3 fotografie v galerii
Ani v zimě se nemusíte ochudit o jídlo z čerstvých hub / Depositphotos

V přírodě se totiž vyskytují některé druhy hub, které se objevují právě v tomto počasí a milují jak listnaté, tak jehličnaté stromy.

Delikatesa ukrytá pod sněhem 

Pokud se řadíte mezi houbaře, pak vám jistě neunikla houba s názvem penízovka sametonohá. Jedná se o dřevní houbu, která roste na mrtvém dřevě listnatých stromů, ale nalézt ji můžete na živých stromech, jejichž kmen poškodil mráz. 

Nejčastěji ji pak můžete nalézt na kmenech ořešáků, které buď promrzly, nebo byly nevhodně seříznuty. Právě v těchto puklinkách se objevují plodničky penízovek nejčastěji.

Všestranná pomocnice

Kromě toho, že penízovka udělá službu i v třeskutých mrazech, má také všestranné využití. Jednak je vynikající za syrova, ale také samozřejmě použitelná do polévek, salátů nebo jako základ pod maso. Navíc má léčivé účinky, a sice pomáhá při potížích s alergiemi. Její výhodou je také to, že je téměř nemožná její záměna za jiný, například jedovatý druh. 

Kmen plný šťavnatek

Další houbou, která statečně odolává mrazíkům, je drobounká šťavnatka pomrazka. Ačkoli se jedná o na povrchu slizkou houbu, její chuť je vynikající. Také proto je velmi oblíbená do různých pokrmů, jako je například houbový bramborák.

Nejčastějším místem, kde se šťavnatky nacházejí, jsou kmeny borovice, což je také skvělý ukazatel pro správné určení jejího druhu. A aby nedošlo k mýlce, vyniká olivově hnědým kloboukem, zbytek houby je teple žlutý.

Takže pokud vás láká chuť čerstvě nasbíraných a zpracovaných hub, vyrazte do zahrady nebo třeba do lesa. A z úlovků si pak můžete připravit nějakou delikatesu, jako třeba houbový guláš, o jehož přípravě jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Víte, která sestřička z Ordinace v růžové zahradě má ráda žárlivost?

Máte alergii, a přesto toužíte po pejskovi? Možnosti...

Pořizujte si pejska? Máme pár rad do začátku

Úložné prostory pod stropem aneb ani centimetr nazmar

Víte, že rozdíl mezi otěruvzdorným a omyvatelným nátěrem...

Přivítejte jaro veselými květináči vyrobenými z PET lahví

Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný...

Zavřít reklamu