Hydrofobní nástřik oken ocení každá hospodyňka. Okna pak prakticky nepotřebují umývat

Dům 22. října 2017 | 21:45 — Anna Novotná
Mříže, fólie a čidla fungují proti zlodějům, jiné fólie zase proti slunci. Dnes dokonce můžete mít i okna, která prakticky nepotřebují umývat.
Další 1 fotografie v galerii
Z hydrofobního nástřiku stékají kapky deště sražené do kuliček i s částicemiprachu nebo pylů. / Shutterstock

Okna jsou na první pohled lákavým místem pro násilné vniknutí. A nejsou to zdaleka jen ta v přízemí. Není výjimkou, že zloději se spustí na laně se střechy a vniknou oknem do bytu třeba v pátém patře. Okolojdoucí jsou nevšímaví k tomu, co se děje na chodníku, natož aby zkoumali, proč se někdo spouští se střechy. Takže nechávat okna při odchodu otevřená je vždycky riskantní čin.

Do malých oken vedoucích do suterénních místností a umístěných často pod terénní vlnou pozemku se určitě vyplatí osadit nerozbitné drátěné sklo. Kde by už nepůsobilo hezky, budou se dobře hodit mříže.

Pokud máte dům zajištěný elektronickým systémem, firma, která ho instaluje, vám určitě doporučí i správná čidla umístěná na některá okna.

Moderní ochranou pro dobře přístupná okna v celém domě jsou pak ochranné fólie. Nejsou vůbec vidět a přitom zabrání rozbití skla a tedy vniknutí do nitra domu. Navíc vám okno nerozbije ani krupobití, to zvlášť oceníte u střešních oken.

Pozor! Nezaměňte bezpečnostní fólii za fólii, která poskytuje pouze ochranu proti přehřátí interiéru. Tam, kde vás slunce pálí, můžete ale použít speciální fólii, která plní obě funkce. Pro střešní okna, ale také pro velká prosklení lodžií, která se zvenčí obtížně umývají, je tu pak nejnovější nanotechnologická pomůcka – hydrofobní impregnace skla.

Hydrofobní prostředek účinkuje na principu lotosového efektu - dochází k odvalování kuliček vody po povrchu samospádem nebo prouděním vzduchu. Perličky kapaliny se snadno skutálí z povrchu a odeberou s sebou nečistoty, které tam předtím ulpěly. Impregnace umožní udržovat sklo čisté, bez použití čisticích prostředků. Čištění je prováděno vlastním samočisticím efektem při dešti nebo oplachem čistou vodou. Hydrofobní ochrana má životnost zhruba pět let, pak je třeba nástřik zopakovat. Nanotechnologický prostředek lze aplikovat jak přímo na sklo, tak i na bezpečnostní a UV ochrannou fólii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal