Vytopili vás sousedé? Poradíme, jak se zbavit ošklivých fleků

Dům 03. prosince 2018 | 13:51 — Veronika Prášilová
Nechceme přivolávat pohromu, ale stát se to může. Trocha neopatrnosti, přetékající umyvadlo, netěsnící hadice od pračky, hrající si děti a nepříjemnost je na světě. Tedy vlastně na stropě. Pokud to zrovna není celý oceán vody, ale opravdu jen nehoda a na vaší omítce se objeví flek, dá se s ním ještě něco dělat.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud není škoda velká, můžete si snadno pomoct sami / Depositphotos

Důležité je ihned nepanikařit a nejprve důkladně zmapovat velikost škody. I když se to na první pohled nemusí zdát, problém nemusí být tak velký, jak vypadá.

Začíná to schnutím

Záleží samozřejmě na tom, jaká voda k vám proteče. V novém domě a v případě čisté vody asi skvrna nebude tak hrozná, jako když praskne rezavá trubka, nebo voda ve starém domě proteče rákosovým stropem.

Ve všech případech je lepší nechat skvrnu vyschnout. Poté ji můžete postříkat libovolným sprejem na plísně. Ano, čtete správně. Jejich účinky jsou totiž kromě těch desinfekčních také bělicí, takže výsledek je často po jejich aplikaci a vyschnutí lepší, ba dokonce natolik skvělý, že už není potřeba žádných dalších zásahů.

Když nám postřik nestačí

Pokud se však skvrna i přes rychlý zásah drží dál, nezbyde, než ji přemalovat. Možná bude potřeba místo skvrny nejprve oškrábat a zahladit špachtlí. Potíž bude jen v tom, že nové přemalování bude mít pravděpodobně světlejší odstín. Pokud ovšem bude skvrna opravdu velká, bude se odlupovat omítka, počítejte s tím, že zásah bude potřebovat pravděpodobně rovnou celý strop. 

Obloha v bytě

Nabízí se ale ještě jedna varianta. Zkuste si namíchat úplně jiný odstín a ze skvrny vytvořit nějaký tvar, který bude jen o něco větší, než sama skvrna. To je prostor pro vytvoření obrázků nějakého zvířete, jako jej známe třeba z oblačné oblohy, abstraktního obrazce nebo netradiční hvězdy. A nebo třeba rovnou celé hvězdné oblohy, díky níž vás už žádná pohroma od sousedů nepřekvapí.

Pokud se vám podobná nehoda stane v místnosti, kde je sádrokarton, i jeho opravu můžete zvládnout sami. Poradíme vám v článku zde.  

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu