Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba hlízy správně uskladnit

Zahrada 25. září 2018 | 11:45 — Šárka Vondráčková
Ještě nemáte zazimované cibuloviny? Pak je nejvyšší čas, než přijdou první mrazíky. Sklidit byste měli hlízy jiřinek, mečíků, begonií a kany. Jen dobře uskladněné hlízy vám na jaře zaručeně ožijí.
Další 3 fotografie v galerii
Aby vám mečíky dělaly radost i příští rok, je potřeba je dobře uskladnit / Depositphotos

Celou sezonu se vám vaše zahrada odměnila krásnými květinami. Letničky už však odkvétají a štafetu přebírají pozdně kvetoucí trvalky. Z letniček můžete sklidit semínka a o trvalky se budete před příchodem zimy ještě muset postarat, aby vám dělaly radost také příští rok.

Hlavně nezaváhat

Pro vyrývání cibulovin si vyberte sušší období. Budou se vám lépe čistit a sušit. Mezi prvními se sklízejí hlízy mečíků. Jakmile jim začnou nadzemní části žloutnout, opatrně je vyjměte z půdy. Velké hlízy mečíků by měly být sklizeny dřív než do poloviny října. Ale pozor na první mrazíky!

Hlízy očistěte

Během ošetřování cibulovin se snažte lodyhy zkrátit, u mečíků co nejníže, u jiřin můžete nechat asi 15 cm nadzemní části. Hlízy nechejte vysušit. Hlavně nečekejte, až vám odumřou nadzemní části, protože v tu chvíli se mohou hlízy snadno infikovat. Při čištění odstraňte nejprve nejvrchnější slupku, abyste zabránili případným infekcím. Stejně tak ošetřete i jiřiny a kany.

Sucho a teplo

Cibulky nechejte dobře vysušit. To je pro jejich přezimování velmi důležité. Zvolte k tomu takové místo, kde je ideálně kolem dvaceti stupňů Celsia. Že je hlíza dobře vyschlá poznáte tak, že se dá snadno oddělit stará hlíza od zbytku kořenů. Pokud ne, je potřeba ještě dosušit. Rozhodně hlízy od sebe neoddělujte násilím.

Co květina, to jiné nároky

Ne všechny hlízy můžete skladovat za stejných podmínek. Hlízy mečíků, kan nebo begonií skladujte v krabici, v suché místnosti, kde se teplota udržuje mezi pěti až osmi stupni Celsia, rozhodně ne však méně. Begonie a kany můžete prosypat rašelinou či hoblinami. A mečíkům určitě neuškodí, pokud je poprášíte prostředkem proti houbovým chorobám. Nezapomínejte hlízy pravidelně kontrolovat a včas odstranit nemocné či napadené kusy.

Jiřiny i do lednice

Jiřiny mají zase rády podobný druh skladování jako brambory či jablka. Optimální teplota pro jejich uskladnění je od šesti do deseti stupňů Celsia a relativní vlhkost kolem sedmdesáti procent. Pokud takovou místnost nemáte, dejte je do sklepa nebo garáže, do krabice zateplené polystyrenem, a prosypte hoblinami nebo rašelinou. Stejně tak je můžete skladovat v lednici. Jednotlivé hlízy jiřin zabalte do potravinářské fólie, aby se vzájemně nedotýkaly. Nevíte, co vše byste ještě měli stihnout na podzim na zahradě? O tomto tématu jsme více psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu. Tento objev může zachránit miliony životů

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu