Připravte záhony i rostliny na zimu. Co byste měli stihnout ještě do konce září?

Zahrada 12. září 2018 | 08:18 — Šárka Vondráčková
Babí léto znamená pro zahrádkáře jedno. Pomalu ale jistě připravit záhony na zimu. Nevíte, co dřív? Poradíme vám, co byste měli stihnout do konce září.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na podzim bývá na zahradě plno práce / Depositphotos

Babí léto je jedno z nejkrásnějších období. Už není takové horko, přesto sluníčko dokáže stále ještě příjemně zahřát. Na zahradách bývá stále ještě pořádně živo. Vrcholí sklizeň zeleniny a pozdního ovoce, zároveň je už potřeba připravit záhony i rostliny na zimu.

Postarejte si o fialky a růže

Pokud máte na zahrádce levanduli a chcete ji mít krásnou i příští rok, je nejvyšší čas se o ni postarat. Ostrými nůžkami odstraňte všechna odkvetlá stébla. A péči potřebují i růže. Možná, že některé ještě kvetou, ale v tuto dobu už mají obvykle po sezoně. Aby dobře přežily náročnou zimu, je potřeba je dobře přihnojit. Ale pozor, hnojivo nesmí obsahovat dusík. Přidat můžete i vyzrálý kompost, kterým přikryjete rostlinu.

Rozmnožte si trvalky

Září je ta správná doba na založení nového trvalkového záhonu. Vyberte si vhodné místo pro záhon a zryjte půdu. Nezapomeňte přidat kompost. Na nově vzniklý záhon pak můžete vysadit nové rostliny, které si oddělíte z rozrostlých trsů trvalek. K dělení se hodí nejlépe rycí vidle nebo ostrý rýč. Přidat můžete i nově koupené rostliny z kontejnerů.

Schovejte mečíky, vysaďte lilie

Vyrývejte hlízy mečíků a odstraňujte bruty - nově narostlé hlízky. Oboje nechejte sušit a po 3 až 4 týdnech hlízy uskladněte v suché místnosti při teplotě 5 – 10 stupňů Celsia, pokryté rašelinou. Naopak nyní je nejvhodnější doba pro výsadbu všech druhů lilií, ale také cibulovin. V tuto dobu si rovněž můžete vysadit sedmikrásku, proskurník topolovku, zvonek prostřední, hvozdík bradatý, chejr vonný nebo pomněnku.

Vyšperkujte si skalku

Zdála se vám vaše skalka letos smutná a prázdná? Máte ideální příležitost ji vylepšit. Během září si zasaďte nové rostlinky, které vám na jaře skalku krásně ozdobí. Vsaďte při tom na protěže nebo hořce. Pokud zvažujete, že skalku rozšíříte, udělejte to ještě před zimou, aby se nové kameny do jara stihly pěkně usadit. Skalku si můžete založit třeba i ze starých necek. O tomto nápadu jsme více psali zde.

Zasaďte si ředkvičky

I na podzim můžete sklízet čerstvou zeleninu. Do pařeniště nebo fóliovníku si můžete ještě zasadit ředkvičky nebo salát. Ven na záhon už je nedávejte. V noci totiž teploty už hodně klesají a od října se objevují i první přízemní mrazíky, které by rostlinky mohly spálit. Nezapomeňte včas sklidit dýně i cukety.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu