Vyrobte si krásné stínidlo. Je z obyčejných papírových tácků

Dům 10. září 2018 | 11:15 — Šárka Vondráčková
Papírové lampy nebo lustry jsou stále v kurzu. Jeden takový si můžete snadno vyrobit doma. A nebudete věřit, z čeho je. Z obyčejných papírových tácků.
Další 4 fotografie v galerii
Ani vaše návštěva nebude tušit, z čeho jsou tyto lampy / Shutterstock

Svítidla tvoří srdce každého pokoje. Jejich světlo dodává akcent, vytváří atmosféru. Některé lampy hrají zvlášť rafinované hry se světlem a vytvářejí tak vzrušující efekty světla a stínů. A taková je i lampa, která tak trochu připomíná oloupaný pomeranč. Vyrobit si ji můžete sami, třeba z vaší staré lampy, která vás už omrzela.

Minimum nákladů

Papírové tácky se dají v obchodech sehnat doslova za pár korun. V obchodech se průměrně prodává 100 kusů už zhruba od 35 korun. Takže to skutečně není žádná drahá záležitost.

Potřebujete

  • tavnou pistoli
  • stojící lampu s bílým nebo krémovým stínidlem
  • papírové talíře (jejich průměr musí být větší než výška stínidla)
  • pravítko, tužku, nůžky
  • nůž 

Hodně tácků

Nakupte si papírové talíře. Jejich počet závisí na tom, jak velké stínidlo budete mít. Počítejte s tím, že na stínidlo o průměru 15 cm budete potřebovat nejméně 50 talířů. Nyní budete trochu rýsovat.

Měřte a nařežte

Každý talíř nejprve přeložte na půl. Pak jej rozložte a od středu udělejte na každou stranu tužkou rysku tak, aby vám vznikl pruh o šířce 5 cm. Nožem nebo jiným ostřejším nástrojem oba pruhy lehce nařízněte tak, aby se talíř dal snadno přehnout. Vznikne vám tak něco jako hřbet u knihy. A právě ten budete lepit ke stínidlu.

Lepte tácky

Nažhavte si lepící pistoli. Na hřbet tácku naneste lepidlo a přitlačte jej na stínidlo lampy. Takto postupujte i u dalších tácků a lepte jej jeden vedle druhého tak, dokud nebudete mít oblepené celé stínidlo. Je na vás, jak daleko od sebe talíře budou, ovlivňuje to množství světla, které bude z lampy puštěno ven. Lepidlo nechejte dobře zaschnout a pak můžete svou novou lampu umístit do interiéru. Milujete netradiční nápady? Pak si podobně jednoduchým způsobem můžete vyrobit stínidlo i z obyčejných plastových kelímků. Více o tomto nápadu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence pátrá po zdroji záhadných rádiových signálů přicházejících z vesmíru

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou