Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými květinami

Zahrada 17. srpna 2018 | 12:41 — Šárka Vondráčková
Už vás také nebaví neustále vytrhávat plevel z chodníkových spár? Co tak využít některé okrasné rostliny, které vám spáry krásně vyplní a doslova vám vytvoří z chodníku barevnou mozaiku?
Dalších 5 fotografií v galerii
Plevel na svém chodníku nikdo nevidí rád / Shutterstock

Jestli jste milovníkem své zahrady, neznamená to nutně, že si kvůli plevelu musíte zničit záda nebo kolena. A ani chemické postřiky nebývají vždy účinné. Nejlepší metodou, jak nad neúprosným plevelem vyzrát, je chodník prostě vyspárovat květinami. My vám představíme ty nejvhodnější.

Příprava půdy

Pokud jste se rozhodli tuto metodu vyzkoušet, je nutné si v první řadě předchystat půdu. Ideální je prosypat spáry směsí štěrku, písku a zeminy a ony se už uchytí prakticky samy, protože většina nízkých a plazivých rostlin se totiž velice rychle rozrůstá.

Pozor na rozpínavost

Důležité je také myslet na to, že některé druhy se až moc rády šíří do svého okolí, které pak umí i zaplevelit, což by vám tedy práci rozhodně neulehčilo. S tímto nešvarem je třeba počítat hlavně u bršlice, jahodky, popence a vrbiny penízkové. Na druhou stranu se o ně nebudete muset prakticky starat a opečovávat je. Navíc mezi štěrkem a betonem pěkně vyniknou.

Odolné vůči šlapání

Vybírejte si z druhů, kterým nebude vadit, že po nich budete šlapat či přejíždět autem. Dále je nutné zvážit, v jakém prostředí budou rostliny vyrůstat. Měly by být odolné i vůči extrémnímu suchu. Takovou rostlinkou je například mechovec srstnatý, který kvete žlutě a nevadí mu ani sešlapávání, vlhko či sucho.

Nebojte se bylinek

Váš chodník nejenom krásně ozdobí, ale také provoní odolná mateřídouška. Bylinky, zvláště tymián s mateřídouškou, se do spár mezi dlaždicemi hodí výborně. Navíc tymián působí jako odpuzovač mravenců. Pokud vás tito nezvaní hosté také trápí, více o tom, jak na ně, jsme psali zde. Oběma bylinkám nevadí sešlapání, snesou chudou, suchou půdu, slunná místa. Navíc se bude vaším chodníkem linout nezaměnitelná vůně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu